bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 marca 2021
  • wyświetleń: 3281

Trzy obiekty sakralne z dotacjami z budżetu Bielska-Białej

Rada Miejska Bielska-Białej na sesji 18 marca postanowiła wspomóc renowacje trzech sakralnych obiektów zabytkowych w mieście. Wsparcie uzyska kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, budynek plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Białej przy ul. Stanisława Staszica i kapliczka przy ul. Górskiej.

Wnętrze kościoła św. Barbary
Wnętrze kościoła św. Barbary · fot. UM Bielsko-Biała


Dotację w kwocie 200.000 zł Rada Miejska przyznała parafii rzymskokatolickiej św. Barbary. Środki te zostaną spożytkowane na wykonanie remontu posadzki w sobotach i kruchcie kościoła oraz remontu drogi procesyjnej wokół kościoła z konserwacją zabytkowych płyt nagrobnych.

Kościół św. Barbary jest bardzo cennym obiektem drewnianej architektury sakralnej, wpisanym do rejestru zabytków. Obiekt położony nad rzeką Białą usytuowany jest pośrodku dawnego cmentarza. Obecny drewniany kościół zbudowany został w 1690 r. przez cieślę Piotra Piotrowskiego. Wieżę dostawiono w 1851 r., podwyższono ją w 1870 r. Ogrodzenie świątyni pochodzi sprzed 1748 r.

Parafia ewangelicko-augsburskiej w Białej otrzymała od miasta dotację w kwocie 270.000 zł na wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji budynku plebanii przy ul. Stanisława Staszica 2. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Dotacja stanowi 60 proc. nakładów koniecznych na wykonanie remontu konserwatorskiego.

Budynek plebanii powstał w latach 1781-1783 jako szkoła ewangelicka. Po roku 1870 zaadaptowano go na plebanię ewangelicką. Stanowi jeden z czołowych przykładów późnego baroku w typie józefińskim w Białej. Zabytkowy obiekt wymaga podjęcia prac renowacyjnych elewacji.

Z kolei parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Pocieszenia otrzymała dotację w kwocie 50.000 zł. Za te środki zostanie wykonany remont konserwatorski elewacji i dachu kapliczki przy ul. Górskiej w Straconce. Ta wolnostojąca kapliczka została zbudowana ok. 1830 r., ma półkolistą absydę i dwuspadowy, kryty gontem dach.

Zabytkowa kapliczka jest cennym obiektem związanym życiem religijnym Straconki jeszcze sprzed budowy kościoła. Prace konserwatorskie będą polegały na - wymianie zużytego pokrycia, częściowej wymianie zużytych elementów więźby dachowej, wprowadzeniu tynków renowacyjnych na elewacjach i rekonstrukcji sztukaterii oraz malowaniu elewacji.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.