bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 21 marca 2021
  • 22 marca 2021
  • wyświetleń: 4602

[FOTO] Zakończyły się prace we wnętrzu kaplicy pw. św. Anny

Zakończyły się roboty budowlane i prace konserwatorskie we wnętrzu kaplicy pw. św. Anny przy Zamku Książąt Sułkowskich - siedzibie Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Wnętrze kaplicy w trakcie trwania prac · fot. M. Dąbrowska / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Zakres prac został poprzedzony badaniami konserwatorskimi stratygraficznymi oraz badaniami archeologicznymi, jak również badaniami archeologiczno-architektonicznymi krypt (miejsca pochówku przedstawicieli książęcego rodu Sułkowskich).

Projekt pt. „Konserwacja kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Anny w Bielsku-Białej” jest finansowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na 2020 rok.

Wnętrze kaplicy św. Anny po zakończeniu robót · fot. M. Dąbrowska / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Obecnie kontynuowane są prace w otoczeniu zamku i kaplicy tj. zagospodarowanie terenu, kanalizacja deszczowa, instalacja elektryczna, renowacja murów i murków, stopni i spoczników schodów oraz posadzek przy murach podzamcza, wprowadzenie nowej nawierzchni placu z zasygnalizowaniem historycznej zabudowy w posadzce placu odkrytej i zadokumentowanej w trakcie badań archeologicznych w 2017 r.

Kaplica pw. św. Anny przy Zamku Książąt Sułkowskich
Kaplica pw. św. Anny przy Zamku Książąt Sułkowskich · fot. M. Dąbrowska / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w


Kaplica pw. Św. Anny wzniesiona w latach 1853-1855 przy Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej wpisana została do rejestru zabytków województwa śląskiego pod pozycją A-133/76.

BM / bielsko.info, źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.