bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2021
  • wyświetleń: 5462

Kino Wanda odtworzone w 3D. Nad budynkiem ciążyło fatum

W roku 1961 - podobnie jak i dzisiaj - głównym gmachem placu był budynek bialskiego ratusza. Tuż obok, pomiędzy magistratem, a potokiem Niwka, na terenie dzisiejszego parkingu znajdował się natomiast wzniesiony w roku 1913 budynek kina miejskiego. Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskidy" przygotowała makietę 3D kina.

Kino "Wanda"
Kino "Wanda" · fot. LOT Beskidy


Biorąc pod uwagę aktualną sytuację i brak możliwości odkrywania nowych miejsc, Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskidy" przygotowała sentymentalną podróż w głąb historii. Cofniemy się w czasie o 60 lat i krótką wizytę na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej.

Nad kinem, które po drugiej wojnie światowej znane było jako „Wanda” od początku ciążyło pewnego rodzaju fatum. Otwarcie zbiegło się w czasie z kryzysem ekonomicznym i wybuchem wojny światowej, przez co kino nie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Wyceniona wstępnie na 100 tysięcy koron budowa pochłonęła ostatecznie (i to przy znacznych oszczędnościach) aż 250 tysięcy. Wznosząc budynek zrezygnowano częściowo z klasycznego fundamentu zastępując go tzw. wysoką podmurówką, co okazało się niestety fatalne w skutkach. Bliskość Niwki, błędne decyzje konstruktorów i zastosowanie najprawdopodobniej wątpliwej jakości materiałów spowodowały, że budynek szybko zaczął niszczeć.

W latach 60-tych XX wieku kino poddawane było nieustannym remontom, co sprawiało, że tylko z rzadka można było obejrzeć w nim film. Trwający dekadę remont nigdy nie został ukończony. Kino „Wanda” wyburzono ostatecznie w 1972 roku.

- Starając się niejako przywrócić nieistniejący budynek do życia, w oparciu o archiwalne fotografie opracowaliśmy model 3D, który prezentujemy poniżej. Klikając na grafikę, możemy nią dowolnie obracać i oglądać z wybranej strony. Po uruchomieniu strony na urządzeniu mobilnym i kliknięciu w ikonkę "AR" model można uruchomić w perspektywie rzeczywistości rozszerzonej. Wirtualny model 3D nakłada się wówczas na rzeczywisty obraz widziany okiem kamery - informuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskidy".

Makieta kina "Wanda" w formie 3D dostępna jest tutaj.

ar, mp / bielsko.info
źródło: LOT Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.