bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 marca 2021
  • 21 marca 2021
  • wyświetleń: 3533

MZK: Nie tylko autobusy maxi, ale też nowe przegubowce i kasowniki

Duże inwestycje szykują się w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Oprócz zakupu pięciu nowych autobusów klasy maxi, o którym pisaliśmy tutaj, w najbliższym czasie bielski przewoźnik zamierza ogłosić kolejny przetarg, tym razem na pojazdy przegubowe. W autobusach MZK pojawią się też nowoczesne kasowniki.

MZK: Nie tylko autobusy maxi, ale też nowe przegubowce i kasowniki
MZK: Nie tylko autobusy maxi, ale też nowe przegubowce i kasowniki · fot. MZK Bielsko-Biała


Przypomnijmy, według ogłoszenia o zamówieniu dostawy MZK w Bielsku-Białej zamierza zakupić pięć nowych pojazdów - autobusów spalinowych klasy maxi. Mają być fabrycznie nowe, niskopodłogowe, niskoemisyjne. Ponadto dostawca ma zapewnić wyposażenie dodatkowe oraz dostarczenie dokumentacji i niezbędnego oprogramowania.

- Padają pytania dlaczego nie gaz, prąd lub wodór. Powodów jest kilka. Po pierwsze nie dysponujemy na razie odpowiednią infrastrukturą, która pozwoliłaby nam zasilać i utrzymywać te autobusy. To ogromne inwestycje, do których cały czas się przygotowujemy. Do wymiany 30% floty na pojazdy zeroemisyjne jesteśmy zobowiązani do 2028 roku, dlatego chcemy to zrobić z głową. Co ważne, autobusy na gaz się do takich nie zaliczają. Po drugie mamy nadzieję w przyszłości skorzystać z dofinansowania na ten cel - wyjaśnia prezes zarządu MZK, Hubert Maślanka.

MZK już teraz świętuje 125-lecie bielskiej komunikacji publicznej
MZK: Nie tylko autobusy maxi, ale też nowe przegubowce i kasowniki · fot. www.komunikacja.bielsko.pl


Jeśli procedura przetargowa odbędzie się bez zakłóceń, to nowe autobusy powinny do dotrzeć do bielskiego przewoźnika w ostatnim kwartale tego roku. Zakup ten MZK realizuje z własnych środków.

Kolejną dobrą informacją dla pasażerów są plany uzupełnienia taboru o autobusy przegubowe. Dziś podczas sesji rady miejskiej radni zaakceptowali zmiany w budżecie Bielska-Białej, co pozwoli na dokapitalizowanie spółki kwotą 8 milionów złotych.

- To odpowiedź na zapotrzebowanie, które obserwujemy. Zdarzało się bowiem, że w okresie wakacyjnym kursujące pojazdy były przepełnione. Obecnie dysponujemy 20 autobusami przegubowymi. Chcemy zwiększyć udział tych pojazdów we flocie - dodaje prezes.

Trwają testy wirtualnych kasowników w MZK Bielsko-Biała
Testy wirtualnych kasowników w MZK Bielsko-Biała · fot. UM Bielsko-Biała


Część miejskich środków zostanie przeznaczonych na doposażenie autobusów w system nowoczesnych kasowników, umożliwiających płatności bezgotówkowe. Testy tego typu urządzeń, które od grudnia prowadzimy w pojazdach na linii numer 1, wykazały zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania.
Teraz Zarząd Spółki będzie musiał dokonać korekty planu rzeczowo-finansowego, następnie przystąpi do opracowywania obu przetargów.

- Pojawiają się zarzuty, że w tak trudnych czasach, kiedy odnotowujemy spadek liczby pasażerów spowodowany pandemią, decydujemy się na inwestycje. Odpowiedź jest prosta - koronawirus przeminie, a autobusy zostaną. Nie możemy uzależniać długofalowych planów rozwoju Spółki od obecnej, przejściowej sytuacji - tłumaczy Maślanka.

mp / bielsko.info, źródło: MZK Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.