bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 28 marca 2021
  • wyświetleń: 3818

Nadające się do użytku przedmioty posłużą innym mieszkańcom

Meble, książki, rowery, zabawki, być może też sprzęt kuchenny czy RTV zyskają w Bielsku-Białej szansę na „drugie życie”. Miasto planuje przy powstającym w Wapienicy punkcie selektywnej zbiórki odpadów uruchomić miejsce, w którym będzie można oddać niezniszczone lub nadające się do naprawy przedmioty, które posłużą innym mieszkańcom.

O rozbudowę bielskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów) o punkty naprawy zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zaapelował miejscowy radny Edward Kołek.

- W niektórych miastach naszego kraju władze samorządowe planują takie działania. Korzyści z tego typu rozwiązania byłyby niewątpliwe. Zużyty czy zepsuty sprzęt nie trafiałby na wysypisko śmieci, czy do utylizacji, lecz narowiony mógłby służyć innym użytkownikom - stwierdził.

Jak dowiadujemy się w bielskim Ratuszu, w obecnie funkcjonujących PSZOK-ach niestety brakuje miejsca na odpowiednie magazyny. Ale to nie oznacza, że pomysł radnego nie zostanie w pewnym zakresie wprowadzony w życie.

- Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz Zakład Gospodarki Odpadami planują utworzenie punktu napraw przygotowania do ponownego użycia przedmiotów w kolejnym PSZOK-u, który powstanie w Wapienicy. Mieszkańcy będą mogli przynosić tam odpady i przedmioty nadające się do ponownego użycia, natomiast przedmioty niewymagające napraw, będą zbierane w wydzielonym magazynie i odbierane przez zainteresowanych nimi mieszkańców. Odpady i przedmioty wymagające sprawdzenia drobnych napraw, czyszczenia i malowania będą poddawane tym procesom w punkcie przygotowania do ponownego użycia w celu przywrócenia im wartości użytkowych - poinformował Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał wiceprezydent, w punkcie przyjmowane będą takie przedmioty jak meble, lustra, zabawki, sprzęt sportowy, rowery, hulajnogi, naczynia ceramiczne, szklane, książki.

- Prowadzona jest analiza, czy w planowanym w Bielsku-Białej punkcie napraw będą również przyjmowane sprzęty takie jak lampy, urządzenie elektroniczne niepodlegające Urzędowi Dozoru Technicznego czyli odkurzacze, wiertarki, kosiarki czy urządzenia RTV i AGD - poinformował Kucia.

Wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa ewentualnym przyszłym użytkownikom naprawionych sprzętów.

raz / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.