bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 marca 2021
  • wyświetleń: 5246

Wapienica: ścieżka do zapory odzyska swój dawny blask

Dzięki zaangażowaniu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Beskidy" ścieżka do zapory w Wapienicy odzyska dawny blask. Ponadto pojawią się na niej elementy przystosowanie dla potrzeb osób niewidomych, słabowidzących i starszych.

PocztowkazBielska,Bielsko,BielskoBiała,Wapienica,Zapora,Beskidy,Las,LoveBB,LoveSilesia,fotodnia,in
Wapienica: Ścieżka do zapory odzyska swój dawny blask · fot. @danieljagosz_d_air


Jak informuje LOT Beskidy, na ścieżce wzniesionych zostanie 12 stanowisk edukacyjnych poświęconych odrębnym zagadnieniom bogactwa przyrodniczego doliny i Beskidów. Przy wejściu na ścieżkę usytuowany zostanie plan tyflograficzny okolicy, który pomoże osobom niewidomym i słabowidzącym w samodzielnym zorientowaniu się w terenie. Do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących przystosowane zostaną ponadto wszystkie pozostałe stanowiska edukacyjne.

Służyć temu będzie system nadajników YourWay. By korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy i aplikacja YourWay. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Android lub iOS. Użytkownik aplikacji - zbliżając się do każdego ze stanowisk - otrzyma sygnał poprzez wibracje telefonu, a następnie odczytany zostanie przekaz stanowiący treść edukacyjną danego punktu. Wszystkie stanowiska opatrzone zostaną dodatkowo tabliczkami z legendą w alfabecie Braille’a.

PocztowkazBielska,,Bielsko,BielskoBiała,Wapienica,Zapora,PolskazDrona,LoveBB,LoveSilesia,fotodnia,
Wapienica: Ścieżka do zapory odzyska swój dawny blask · fot. @macbullfinch


Na realizację zadania Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskidy" pozyskała dotację celową Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Projekt stowarzyszenia uzyskał wsparcie jako jeden z 25 w skali kraju. Wszystkie założenia projektu konsultowane były na bieżąco z Nadleśnictwem Bielsko i Kołem Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku-Białej, co daje pewność, że będą one odpowiadać potrzebom osób niewidomych i słabowidzących. Mamy nadzieję, że umowa z ministerstwem podpisana zostanie do końca marca. Zgodnie z zapisami projektu ścieżka winna zostać oddana do użytku przed ostatnim dniem lipca 2021 roku.

Na zakończenie chcieliśmy zapewnić wszystkich, że jesteśmy świadomi odpowiedzialności ekologicznej jaka na nas ciąży. W trakcie realizacji projektu nie zostanie ścięte żadne drzewo. Nie będzie asfaltowania, betonowania ani brukowania. Chcemy by w przyszłości nasze dzieci czerpały z tego miejsca radość, jaką my czerpiemy dzisiaj.

mp / bielsko.info, źródło: LOT Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.