bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 marca 2021
  • wyświetleń: 3207

Przed zagospodarowaniem potoku - wycinka drzew i krzewów

Do zagospodarowania terenu ujścia potoku Straconka do rzeki Białej przy ul. gen. Stanisława Maczka przymierza się wykonawca inwestycji. W najbliższym czasie gotowy będzie projekt zagospodarowania. Na razie teren pod inwestycję został oczyszczony.

Przed zagospodarowaniem potoku - wycinka drzew i krzewów
Przed zagospodarowaniem potoku - wycinka drzew i krzewów · fot. UM Bielsko-Biała


Jak informuje Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, nadzorujący prace - wykonawca wyciął roślinność inwazyjną oraz drzewa i krzewy niewymagające zgody na wycinkę. Teren został też oczyszczony z zanieczyszczeń. Po akceptacji projektu, przy ujściu potoku Stracona do rzeki Białej ruszą prace budowlane. Wszystko ma być gotowe do końca roku. Przedsięwzięcie jest wykonane w formule projektuj-buduj, co znacznie przyspiesza oddanie inwestycji do użytku.

Na wspomnianym terenie powstaną miejsca wypoczynku i ścieżki edukacyjne. Na drzewach zawisną budki dla ptaków, pojawią się też hotele dla owadów. Projekt przewiduje uporządkowanie zieleni - gatunki inwazyjne zostaną zastąpione przez rodzime. Znajdzie się też miejsce na publiczną toaletę oraz kładkę na potoku.

W przyszłości zagospodarowane ujście potoku będzie jednym z elementów dużego terenu nad rzeką Białą, razem z Parkiem Strzygowskiego, który czeka na nową koncepcję rewitalizacji, i Zieloną Plażą Miejską - efektem głosów mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Druga lokalizacja, w której prace prowadzi ten sam wykonawca, to teren nad rzeką Białą w pobliżu mostu druha Piekiełki. Tu również odbyły się porządki. Wzdłuż rzeki - od granicy gminy Wilkowice do mostu - powstanie ogród społeczny z drzewami owocowymi, miejsca rekreacyjne oraz publiczna toaleta.

Zagospodarowanie ujścia potoku Straconka i terenu, o którym mowa powyżej, to tylko dwa zadania z dużego projektu obejmującego kilkanaście takich miejsc pn. Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała.

Przedsięwzięcie jest podzielone na dwa etapy. Oba są dofinansowane z Unii Europejskiej. Wartość pierwszego etapu to ponad 15,6 mln zł, z czego ponad 12,2 mln zł to pieniądze unijne. Drugi etap będzie kosztował ponad 13,2 mln zł, a dofinansowanie w tym przypadku wynosi ponad 9,5 mln zł.

Do 2022 roku w ramach projektu w Bielsku-Białej powstanie m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Grotowej, rewitalizacji doczeka się Las Cygański, zagospodarowany zostanie plac przy Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Pocztowej, odbędzie się rewitalizacja Lasku Bathelta, powstanie infrastruktura na wzgórzu Trzy Lipki i za małym stadionem w Wapienicy.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.