bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 marca 2021
  • wyświetleń: 1928

Rzeźba Don Pedro powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu

Kompozycja rzeźbiarska przedstawiająca kultowego szpiega z Krainy Deszczowców Don Pedra de Pommidore w towarzystwie Mypinga stanie w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja przy ul. 11 Listopada. Wszyscy to bohaterowie serialu i powieści "Porwanie Baltazara Gąbki". 13 odcinków serialu wyprodukowano w latach 1969-1970 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, doczeka się rzeźby
Rzeźba Don Pedro powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu · fot. UM Bielsko-Biała


Pod koniec lutego miasto podpisało umowę o dofinansowanie projektu "Bajkowe Bielsko-Biała - Rzeźba Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców" z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska.

Proces aplikowania o dofinansowanie realizacji bajkowej rzeźby trwał od września 2020 roku i zakończył się sukcesem. Wniosek Bielska-Białej został oceniony pozytywnie i zakwalifikowany do dofinansowania. Projekt stworzenia rzeźby Don Pedro del Pommidore uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 28.973,05 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w wysokości 1.704,29 euro z budżetu państwa, która to kwota zostanie wypłacona za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Z własnego budżetu miasto planuje wydać na całe przedsięwzięcie środki do kwoty 3.408,61 euro. Na wykonanie samej rzeźby zaplanowano 17.294 euro, z czego wkład własny miasta wyniesie 10 proc. Pozostała część dofinansowania zostanie przeznaczona na działania promocyjne. Umowę w tej sprawie miasto podpisało pod koniec lutego tego roku.

Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerem czeskim - Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku. Wybór partnera podyktowany był bliskością geograficzną, a także więzami przyjaźni łączącymi oba miasta, które od 1999 roku współpracują w ramach partnerstwa miast. Bohaterowie serialu i powieści "Porwanie Baltazara Gąbki" są znani u naszych południowych sąsiadów zarówno z kreskówki jak i powieści wydanej w Czechosłowacji w 1980 r.

Kompozycja rzeźbiarska przedstawiająca kultowego szpiega w towarzystwie Mypinga miejsce dla siebie znajdzie w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja przy ul. 11 Listopada. Wybór miejsca nawiązuje do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem Carramba! niestrudzenie podążał za głównymi bohaterami.

Wśród głównych działań objętych projektem - oprócz realizacji rzeźby - znalazło się opracowanie i druk wydawnictwa promocyjnego na temat szlaku Bajkowe Bielsko-Biała w wersji dwujęzycznej (polsko-czeskiej), reklama w prasie o podróżach w Polsce i w Czechach oraz wyjazd studyjny do Bielska-Białej dla osób z Frydka-Mistka (Czechy) związanych z branżą turystyczną.

Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury turystycznej poprzez stworzenie nowej, atrakcyjnej wizytówki miasta. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała będzie promowany po obydwu stronach granicy. Projekt realizuje Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który pragnie zapraszać gości z Czech do odwiedzin w Bielsku-Białej nie tylko w celu zakupów, ale także, aby poznali bajkowe rzeźby nawiązujące do dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz inne atrakcje turystyczne miasta. Działania podejmowane w ramach tego projektu będą realizowane do końca 2021 r.

Don Pedro to piąta rzeźba na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Szpieg z Krainy Deszczowców dołączy do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.