bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 15 marca 2021
  • wyświetleń: 2065

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała radzi: jak zapanować nad podjadaniem?

Artykuł sponsorowany:

O tym jak skutecznie zapanować nad podjadaniem opowiada specjalista- dietetyk mgr inż. Barbara Filak z gabinetu dietetycznego Projekt Zdrowie w Bielsku-Białej.

A poniżej przedstawiamy jedną w wielu udanych metamorfoz podopiecznych Pani dietetyk: - Obie Panie udowadniają że niezależnie od wieku i ilości zgubionych kilogramów warto wprowadzić zdrowe zmiany żywieniowe aby poczuć się lepiej, atrakcyjniej i bardziej pewnym siebie - mówi dietetyk Barbara Filak.

projekt Zdrowie Bielsko-Biała


Zastanawialiście się kiedyś dlaczego ciągle podjadacie?A to cukiereczek, a to orzeszek, jabłuszko (no bo przecież zdrowe), tu jogurcik, a tam skubniecie plasterek szynki itd… Powody takiego zachowania mogą być różne, przedstawię Wam najpopularniejsze.

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała


1. Stres! Ogólnie rzecz biorąc stres może na nas działać w dwie strony: albo możemy nie być w stanie nic przełknąć albo spożywamy ogromne ilości pożywienia. W tym drugim przypadku zastrzyk energii w postaci czekoladowego smakołyku przynosi ukojenie, pocieszenie, ale tylko na chwilę, zwykle w czasie konsumpcji i kilka minut po. Niektóre osoby potrafią w stresie pochłonąć całą dużą pizzę i 2-3 batony naraz co daje około 1500-2000 kcal !!!

Dobra rada: jeśli i Ty pochłaniasz w stresie wszystko co masz w zasięgu reki, bezwiednie i bez kontroli, spróbuj poszukać ukojenia z dala od pokus czyli przykładowo wyjdź na spacer !

2. Odwodnienie! Zapytacie co ma wspólnego chęć na podjadanie z piciem wody, okazuje się że bardzo dużo!
Istnieją badania, które potwierdzają, że wzmożony apetyt zwłaszcza na słone przekąski i potrzeba uzupełnienia płynów maja podobny mechanizm działania komórek nerwowych. Z tej przyczyny często mylimy potrzebę uzupełnienia wody z potrzebą jedzenia.

Dlatego jeśli chodzą ci po głowie chipsy czy słone paluszki zastanów się ile dzisiaj wody wypiłeś? Jeśli były to jedynie 2-3 szklanki, napij się wody!!! Apetyt powinien się zmniejszyć.

3. Smutek! Poczucie smutku generuje potrzebę pocieszenia, co jest całkowicie normalnym zachowaniem. Niestety pocieszenie odnajdywane jest często w żywności i to żywności wysocekalorycznej. Na Uniwersytecie w Illinois przeprowadzano ciekawe badanie które potwierdziło, że osoby smutne sięgały głównie po przekąski takie jak M&Msy oraz popcorn, a osoby szczęśliwe wybierały zdrowsze smakołyki - np. owoce.

4. Za mało snu! Nasze ciało produkuje więcej hormonu głodu wtedy, gdy jesteśmy niewyspani, zarywamy nocki czy też nie odpoczywamy dostatecznie dużo. Co więcej, nasze ciało pożąda wysokokalorycznego jedzenia wtedy, gdy nie zapewniamy mu regularnej regeneracji i odpoczynku.

Udowodniono również, że osoby, które śpią krócej, niż 7h w ciągu doby są bardziej skłonne do bycia otyłym.

5. Jedzenie przed TV! Spożywając posiłek powinniśmy koncentrować się tylko i wyłącznie na tej czynności. Udowodniono że osoby jedzące przed ekranem telewizora czy też komputera jedzą dużo, dużo więcej niż osoby skupiające całą swoją uwagę na jedzeniu!

Dlatego zasiadając do posiłku, powinniśmy wyłączyć telewizor, komputer i oczywiście nie trzymać w jednej ręce smartphona, a w drugiej widelca z jedzeniem! Skoncentrujmy swoją całą uwagę na posiłku, delektujmy się nim, jedzmy go powoli, najlepiej w towarzystwie bliskich nam osób. W takiej scenerii o wiele szybciej zorientujesz się że jesteś już syty i zjesz mniej!

6. Jedzenie byle czego!Przetworzona żywność dostarcza nam mało błonnika oraz białka, które dają nam uczucie sytości. Wysoka zawartość tłuszczu oraz węglowodanów w produktach typu fast food powoduje, że takich produktów potrafimy zjeść bardzo duże ilości, tym samym dostarczając za dużo kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania energetycznego, co powoduje przybieranie na wadze.

Jednym słowem jedząc śmieciowe jedzenie, potrafimy zjeść go dużo więcej i wciąż nie jesteśmy tak syci jakby moglibyśmy być jedząc zdrowy, prawidłowo zbilansowany posiłek.

Co warto zrobić? Zastąpić jedzenie byle czego, wartościowymi produktami.
Zamiast słodyczy- owoce, zamiast smażonego kotleta z frytkami-grillowany kurczak z surówką, zamiast kolorowych, słodkich napojów-woda z dodatkiem soku z cytryny itd.

Potrzebujesz porady lub pomocy ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów?Zapraszamy na Bezpłatne Konsultacje Dietetyczne!W ramach konsultacji stacjonarnych otrzymujecie zupełnie za darmo:

  • analizę składu ciała,

  • badanie zawartości tkanki tłuszczowej,

  • dane o swoim zapotrzebowaniu kalorycznym określone przez dietetyka!
Co po konsultacji?

  • Masz możliwość rozpoczęcia kuracji opartej na diecie!

  • Bez wiążących Cię umów!

  • Bez obowiązku zakupu dodatkowych suplementów!
A wszystko w miłej i intymnej atmosferze

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała
Pierwsza konsultacja jest darmowa i do niczego Cię nie zobowiązuje, a zapisanie się na nią jest wyjątkowo proste.

Napisz do nas lub zadzwoń!

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania
Dietetyk Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: mgr inż. Barbara Filak


PROJEKT ZDROWIE
POLSKIE CENTRA DIETETYCZNE

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania


Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania