bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 9 marca 2021
  • wyświetleń: 1144

Akcja "Śmieciobranie" Fundacji Arka - idź na spacer i zbierz śmieci

Wystartowała akcja Śmieciobranie. Zbierz chociaż jedną reklamówkę śmieci w lesie, parku, nad rzeką i dopisz ją na stronie www.smieciobranie.pl!

śmieci, zbiórka odpadów, sprzątanie świata
Akcja "Śmieciobranie" Fundacji Arka - zbierz śmieci podczas spaceru · fot. pixabay.com


W 2006 roku Fundacja Ekologiczna Arka pod nazwa „Śmieciobranie” po raz pierwszy namawiała do idei akcji. Wtedy odzew był znikomy, ale każdego roku coraz więcej osób i organizacji angażowało się w inicjatywę "sprzątania świata".

- W 2015 roku podjąłem osobiste wyzwanie, że w jednym roku sam zbiorę 365 reklamówek śmieci zgodnie z zasadą, żeby robić samemu to, do czego się namawia innych. Udało mi się zebrać 372 reklamówki, a w całej akcji prawie 5 tysięcy. I zbieramy dalej! - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej Arka.

Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo. Ale jak działa na nas taki las zaśmiecony, zanieczyszczony odpadami? Śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny. Na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Różnorodne odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.

Fundacja Ekologiczna Arka podaje, że statystycznie dalej wytwarzamy mało śmieci. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku w Polsce na mieszkańca przypadały 332 kg odpadów komunalnych. Ale w rzetelność tych danych nie wierzą eksperci. W Europie pod tym względem przodują Duńczycy, którzy produkują aż 781 kg odpadów na mieszkańca. GUS podaje także, że w 2019 r. w Polsce zlikwidowano 11 tys. 371 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 26 tys. ton odpadów komunalnych.

śmieciobranie

ar / bielsko.info, źródło: Fundacja Ekologiczna Arka

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.