bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 7 marca 2021
  • wyświetleń: 2115

Obok zrekonstruowanego mostu stanęła tablica o jego historii

Obok zrekonstruowanego mostu na rzece Białej w ciągu ulicy 11 Listopada ustawiono tablice informujące o historii obiektu. Rekonstrukcja jest jednym z elementów świętowania jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm miejski.

Obok zrekonstruowanego mostu stanęła tablica o jego historii
Obok zrekonstruowanego mostu stanęła tablica o jego historii · fot. UM Bielsko-Biała


Duże zainteresowanie bielszczan budzi nowy wygląd mostu na Białej w ciągu ulicy 11 Listopada. Zakończył się montaż aluminiowych konstrukcji o charakterystycznym, znanym z przedwojennych zdjęć zaokrąglonym kształcie, obecnie trwają prace wykończeniowe, m.in. prowadzenie kabli, które posłużą do oświetlenia obiektu lampami halogenowymi.

Obok mostu pojawiła się tablica przypominająca historię jego powstania. Ilustrują ją dwa zdjęcia - na jednym widzimy, jak tłumy mieszkańców zmierzają w kierunku mostu od strony Białej, a na drugim uwieczniono pamiętny wjazd arcyksięcia Karol Habsburga podczas wizytacji, która odbyła się 12 marca 1912 roku. Na odwrocie głównej tablicy znajdują się podstawowe informacje o tym, jak Bielsko i Biała stały się jednym miastem.

Warto przypomnieć, że wstępna decyzja o budowie stalowego mostu na rzece Białej (wcześniej istniała tam wąska drewniana przeprawa) zapadła w 1893 roku. Wtedy to wrysowano w plan sytuacyjny dwa nowe mosty - pierwszy, tzw. rządowy most stały, miał łączyć Bielsko z Białą w ciągu ówczesnej ulicy Głównej (obecnie 11 Listopada), drugi natomiast, nazywany mostem Moniera, miał powstać wzdłuż ul. Ludwisarskiej (dzisiejszej ul. Mostowej). Pierwszy most był inwestycją rządową realizowaną w wyniku zabiegów magistratu w Białej, z kolei druga budowla była w całości finansowana przez miasto. Oba mosty były największymi inwestycjami drogowo-mostowymi w dwumieście w XIX wieku.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.