bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2021
  • 8 marca 2021
  • wyświetleń: 3681

Przez epidemię koronawirusa MZK notowało straty sięgające 62%

Ten rok to wielka niewiadoma dla komunikacji publicznej. Pandemia sprawiła, że właściwie każdy miesiąc przynosi inne wpływy ze sprzedaży biletów - raz jest to tendencja rosnąca, innym razem malejąca.

W drugim kwartale 2020 roku straty MZK Bielsko-Biała sięgały 62%
Przez epidemię koronawirusa MZK notowało straty sięgające 62% · fot. MZK Bielsko-Biała


- Jak dotąd, największy spadek w sprzedaży biletów Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej Sp. z o.o. odnotował w drugim kwartale zeszłego roku - wpływy z tego tytułu były mniejsze aż o 62% względem 2019 roku. Z czasem sytuacja zaczęła się nieznacznie poprawiać, w kolejnym kwartale spadek wyniósł 36%, w ostatnim kwartale 54%. Początek tego przyniósł spadek jedynie o około 25% w porównaniu do stycznia 2020 roku. Trzeba jednak pamiętać, że swój udział ma w tym także podniesienie cen biletów. W lutym odnotowaliśmy już mniejsze wpływy o 31% (względem lutego minionego roku) - informuje Agnieszka Dąbrowska, specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami w MZK Bielsko-Biała.

- Trudno powiedzieć, co przyniesie ten rok, jak będzie rozwijała się sytuacja pandemiczna. Dotychczasowe dane ze sprzedaży biletów są sinusoidą i już po pierwszych dwóch miesiącach tego roku możemy się spodziewać, że teraz będzie tak samo. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. zdalna nauka i praca. Ci uczniowie i pracownicy nie mają obecnie potrzeby korzystania z autobusów - komentuje Prezes Zarządu Hubert Maślanka.

W drugim kwartale 2020 roku straty MZK Bielsko-Biała sięgały 62%
Przez epidemię koronawirusa MZK notowało straty sięgające 62% · fot. MZK Bielsko-Biała


Istotnym elementem jest też to, że w przestrzeni publicznej pojawia się wiele nieprawdziwych informacji dotyczących niebezpieczeństw, jakie czyhają w komunikacji zbiorowej. Przez to część mieszkańców obawia się podróżowania autobusami. Jednak przeprowadzane dotychczas na całym świecie badania jednoznacznie wskazują, że ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w transporcie publicznym jest bardzo niskie.

- Warto pamiętać, że w czasie podróży, przy okazji postoju na przystankach, co kilka minut dochodzi do wymiany powietrza w przestrzeni pasażerskiej. Nasz tabor codziennie jest dokładnie sprzątany, dezynfekujemy także najczęściej dotykane przez pasażerów miejsca. Zaś podróżni mają obowiązek trzymać dystans i nakładać maseczki na usta i nos - dodaje Maślanka.

W drugim kwartale 2020 roku straty MZK Bielsko-Biała sięgały 62%
Przez epidemię koronawirusa MZK notowało straty sięgające 62% · fot. MZK Bielsko-Biała


Z analiz bielskiego przewoźnika wynika, że u innych przewoźników w całym kraju sytuacja wygląda bardzo podobnie. Odnotowują też takie same spadki w sprzedaży biletów.

mp / bielsko.info
źródło: MZK Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.