bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 marca 2021
  • wyświetleń: 5212

Zapomnieli o rowerzystach planując rozbudowę ulicy?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Szykuje się rozbudowa ulicy Akademii Umiejętności w Bielsku-Białej. W koncepcji jednak zabrakło wzmianki o budowie ścieżek dla rowerzystów, a to - po wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego - będzie dla nich nie lada utrudnieniem. Dlatego pojawił się pomysł, by w tym rejonie wprowadzić kontrapas.

Akademii Umiejętności
Zapomnieli o rowerzystach planując rozbudowę ulicy? · fot. Google Maps


Na wniosek lokalnych działaczy Polski 2050 radni klubu Niezależni.BB Tomasz Wawak i Janusz Okrzesik zwrócili się do władz Bielska-Białej w sprawie koncepcji rozbudowy ulicy Akademii Umiejętności, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie miasta. Chodzi głównie o utrudnienia w ruchu spowodowane parkowaniem tam samochodów.

- Podczas analizy zaproponowanych rozwiązań, w których uwzględniono uzgodnienia dla kierowców i pieszych, wnioskodawcy naszej interpelacji nie odnaleźli propozycji dla rowerzystów. Żaden z wariantów koncepcji rozbudowy ulicy Akademii Umiejętności na odcinku od ulicy Curie-Skłodowskiej do Łagodnej nie zawiera propozycji budowy ścieżek rowerowych. W naszej ocenie wyklucza to liczną w naszym mieście społeczność rowerzystów z możliwości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego skutkować będzie niemożnością powrotu ważnym odcinkiem dla rowerzystów. Rowerzyści, często jadący z dziećmi, będą zmuszeni korzystać z odcinka bardzo ruchliwej ulicy Żywieckiej - zauważyli autorzy pisma.

I zaproponowali wprowadzenie do koncepcji kontrapasów dla dwukołowców.

Naszym zdaniem pozytywne rozpatrzenie idei budowy kontrapasu w istotny sposób rozwiązywać może kwestię bezpiecznego poruszania się rowerzystów na wspomnianym odcinku oraz wpisze się w utrwalanie wśród mieszkańców nawyków prozdrowotnych i ekologicznych, tak istotnych dla strategii rozwoju naszego miasta - podsumowali radni.

Do sprawy wrócimy, gdy Ratusz ustosunkuje się do wniosku.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj