bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • wyświetleń: 660

Cięcie laserem - technologia warta uwagi

Materiał partnera:

Cięcie laserem jest wykorzystywaną na całym świecie i szybko zyskującą na popularności technologią cięcia materiałów metalowych, jak i niemetalowych. Wycinanie laserowe oferuje znaczącą przewagę nad tradycyjnymi technikami obróbki - jest szybkie i dokładne, pozwalając na bardzo precyzyjną obróbkę materiałów w sposób, który wcześniej nie był możliwy, a ponadto pozwala zredukować koszty, ze względu na to, że cięcie laserowe jest technologią relatywnie tanią w eksploatacji. W tym artykule przyjrzymy się cięciu laserem nieco bliżej.

Na czym polega cięcie laserem?Cięcie laserem jest jednym z procesów rozdzielania termicznego. Uderzenie wiązki laserowej w powierzchnię nagrzewa ją do niezwykłe wysokiej temperatury, w rezultacie czego następuje stopienie lub całkowite odparowanie materiału. Laser przebiega przez wcześniej ustaloną ścieżkę, w efekcie czego wycięty pozostaje precyzyjnie wybrany element. Cały proces jest bardzo szybki i efektowny, wiąże się też ze stosunkowo niskim kosztem.

Wycinanie laserowe stosowane jest przy bardzo szerokim asortymencie różnych materiałów, zarówno metalowych, jak i niemetalowych. Jednym z najczęstszych zastosowań jest cięcie laserowe blach.

Dokładność cięcia laseremCięcie laserem cechuje się bezkonkurencyjnym stopniem precyzji przy jednym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Technologia ta jest tak precyzyjna, że wprowadzenie jej na rynek umożliwiło realizację zadań, które przy starszych i mniej doskonałych technologiach nie były po prostu możliwe. Obróbka z wykorzystaniem wycinania laserem szczególną popularnością cieszy się w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym oraz meblarskim - które wymagają ogromnej precyzji, której osiągnięcie jest możliwe na wielu różnych materiałach.

Optymalizacja procesu cięcia laseremCięcie laserowe, szczególnie w przypadku blach, rur, profili oraz innych materiałów metalowych, zachodzić powinno w ściśle określonych warunkach, co pozwala na osiągnięcie rezultatów o najwyższym stopniu dokładności. Optymalizacja procesu cięcia laserem polega między innymi na dostosowaniu metody cięcia laserowego zależnie od materiału, który podlega obróbce - inna charakterystyka cięcia będzie odpowiednia dla materiałów wysokostopowych, a inna dla na przykład aluminium.

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się cięciem laserowym, a znalezienie tej, której warto zaufać, nie zawsze jest zadaniem prostym. Wiele dobrych opinii słyszeliśmy o Fabryka 4x4 - która słynie jest nie tylko za wysokiej jakości, ale również z terminowości i doskonałej obsługi klienta.