bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 lutego 2021
  • wyświetleń: 591

Finlandia nadal ma jeden z najtańszych kredytów dla ludności: jak to działa?

Materiał partnera:

Rok temu obywatele różnych krajów aktywnie starali się o pożyczki, pandemia koronawirusa spowodowała jednak zmiany w tym obszarze. Wiele krajów rozwiniętych gospodarczo wprowadziło restrykcyjne środki mające na celu zmniejszenie liczby trudnych kredytów.

Finlandia nadal ma jeden z najtańszych kredytów dla ludności: jak to działa?


Ścisłe wymaganiaFiński rząd przyjął najbardziej rygorystyczne przepisy - oprocentowanie kredytów konsumenckich nie może przekraczać 10%. Przeciwnicy tej decyzji argumentowali, że wywołałoby to wzrost liczby kredytów, ale emocje były krótkotrwałe. Według ekspertów z działu finansowego i analitycznego laina-finance.fi kredyty konsumenckie w Finlandii we wrześniu 2020 r. Wyniosły 16 618 mln euro, w październiku - 16 597 mln euro. W listopadzie kwota ta osiągnęła 16 645 mln euro, a w grudniu wzrosła do 16 674 mln euro

Dla porównania w Rosji kredyt konsumencki we wrześniu 2020 roku wynosił 19

300 798 mln rubli, aw październiku wzrosła do 19 666 283 mln rubli.

We Francji wzrósł do 1.551.664 mln EUR w grudniu z 1.541.995 mln EUR w listopadzie 2020 r. W Norwegii w listopadzie wyniósł 3.805.927 mln NOK, aw grudniu wzrósł do 3.807.296 mln NOK.

Ponadto regulacja oprocentowania kredytu zabraniała pośrednictwa kredytowego i bezpośredniej reklamy usług kredytowych.

Niska stawka obowiązuje w 2021 rokuPrzyjęte ograniczenia uzasadniały ich istnienie, a rząd zdecydował się je przedłużyć. Tak więc Finlandia nadal ma najtańsze pożyczki, ale nie dla wszystkich.

Cena oprocentowania dla dłużników jest innaOgraniczenie oprocentowania kredytu wygaśnie 30 września. Wówczas stawki określone w umowie staną się aktualne.

Analitycy Laina Finance radzą wziąć pod uwagę kilka niuansów:

  • Regulacja cen nie ogranicza kosztów pożyczek udzielonych przed 1 września 2019 r.
  • W umowach podpisanych po 1 września 2019 r. Stawki nie mogą przekraczać 20%.
  • W umowach zawartych przed wrześniem 2019 r. Stawki mogą wynosić 20% lub więcej, dochodząc nawet do 200%.
  • Oprocentowanie wypłaty środków na podstawie umów przejściowych nie może być wyższe niż 10%. Nie dotyczy to jednak pożyczek ani towarów kartą.


Stopy procentowe i reklamaNowe przepisy zobowiązują reklamodawców oferujących kredyty i usługi pośrednictwa do wskazania, że ​​stawka jest tymczasowo ograniczona do 10%, ale może ulec zmianie w przyszłości.

W reklamie trzeba nie tylko wspomnieć o ewentualnej podwyżce, ale użyć słowa „ostrzeżenie” i wyraźnie wskazać normalną stawkę, która będzie obowiązywać po upływie terminu.

Chociaż marketing bezpośredni pożyczek jest nielegalny, przy zakupie produktu możesz wskazać możliwość sprzedaży ratalnej.

Pożyczki konsumenckie wymagają kompleksowej regulacjiAnalitycy Laina Finance zauważają, że środki regulacyjne dotyczące cen i bezpośrednich marketingu są uzasadnione w obecnej trudnej sytuacji.

W obliczu kryzysu rynku pożyczek, wiele krajów, w tym Polska zdecydowało się na zrealizowanie planu zaproponowanego przez analityków . Aby zmniejszyć procent bezzwrotnych kredytów, banki i organizacje mikrofinansowe przyjrzały się bliżej profilom ryzyka pożyczkobiorców, zwróciły większą uwagę na poziom ich dochodów, zmniejszyły kwotę pożyczki, zwłaszcza w gotówce.

Rada polityki pieniężnej wprowadziła dyrektywę mającą na celu obniżenie wysokości oprocentowania pożyczek. Na chwilę obecną stopy procentowe zostały już niejednokrotnie obniżone. Nie jest jednak to posunięcie zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, którzy sugerowali utrzymanie wysokości oprocentowania ustalonego 17 marca 2020 r. Najnowsze cięcie stop procentowych wyniosło 0,5 punkta procentowego dla większości parametrów.