bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 lutego 2021
  • wyświetleń: 1064

Miasto zwolni część przedsiębiorców z podatku od nieruchomości

18 lutego Rada Miejska Bielska-Białej przyjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z konsekwencjami ekonomicznymi pandemii Covid-19. Ulgi otrzymają m.in. świadczący usługi hotelarskie i przewodnickie.

rada miejska, janusz okrzesik, laska, ratusz, sesja
Miasto zwolni część przedsiębiorców z podatku od nieruchomości · fot. UM Bielsko-Biała


- Ta uchwała jest związana z wejściem w życie Śląskiego Pakietu dla Turystyki. W jego ramach dostajemy 500 tys. zł zgodnie z przyjętym stosunkiem liczby miejsc noclegowych do liczby mieszkańców. W naszym wypadku pozyskane środki przeznaczymy na budowę nowego parkingu w Wapienicy. Wybór tej inwestycji spowodowany był turystycznymi walorami dzielnicy oraz faktem, że posiadamy wszystko, co jest potrzebne do zrealizowania tego przedsięwzięcia jeszcze w tym roku - informował podczas sesji prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- Trzeba jednak pamiętać, że te środki z punktu widzenia naszego budżetu tak naprawdę się wyzerują, gdyż na taką właśnie kwotę udzielimy zwolnień podatkowych, czyli uszczuplimy nasze dochody, ale w tych trudnych warunkach musimy pomóc branży turystycznej. W marcu ruszą konkursy dla przedsiębiorców z branży turystycznej, które będą także realną pomocą dla ich firm w dobie kryzysu. Na terenach związanych z turystyką na ten cel zostanie rozdysponowana kwota 77 mln zł w skali województwa - mówił samorządowiec.

Rada Miejska przyjęła propozycję prezydenta, korzystając z ustawy z 9 grudnia 2020 r., która daje gminie możliwość wprowadzenia w drodze uchwały zwolnienia z podatku od nieruchomości - gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców. Zwolnienia dotyczą części roku 2020 oraz wybranych miesięcy pierwszego półrocza 2021 r. Na mocy uchwały RM z podatku od nieruchomości za miesiące marzec, kwiecień i maj 2021 r. zostaną zwolnione grunty, budynki i budowle (lub ich części), będące w posiadaniu przedsiębiorców, zajęte na prowadzenie przez nich działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu usług hotelarskich oraz usług pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy podatników, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19. Spadek sprzedaży towarów lub usług powinien wynieść nie mniej niż o 30 proc.; obliczany jest jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie od 1 października 2020 r. do dnia złożenia oświadczenia, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Podatnicy, którzy ubiegają się o zwolnienie z podatku od nieruchomości, powinni złożyć oświadczenie, które znajduje się tutaj.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.