bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 lutego 2021
  • wyświetleń: 1650

W Wapienicy na terenie szkoły będzie parking - m.in. dla turystów

Dobra wiadomość dla bielszczan i turystów szukających wytchnienia w dolinie Wapienicy. W tym roku powstanie tam ogólnodostępny parking na prawie 60 samochodów. To znacznie ułatwi wyruszanie z Wapienicy na szlaki prowadzące na szczyty Szyndzielni, Błatniej czy Klimczoka. Obiekt powstanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 32 przy ul. Cieszyńskiej 393.

Na terenie szkoły w Wapienicy powstanie parking
Na terenie szkoły w Wapienicy powstanie parking, którego m.in. będzie można wyruszyć na górski szlak · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


W połowie lutego miasto otrzymało na ten cel pomoc finansową w wysokości 500 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą ze środków budżetu województwa śląskiego i są przyznawane w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki w formie dotacji celowej na budowę parkingu wraz z odwodnieniem w rejonie szlaków turystycznych i atrakcji przyrodniczych w dzielnicy Wapienica.

Budowa parkingu w pobliżu doliny Wapienica poprawi standard infrastruktury turystycznej i ułatwi dostępność do szlaków turystycznych górskich, pieszych i rowerowych. Rejon przyszłego parkingu mieści się bowiem w pobliżu doliny Wapienicy, szlaków prowadzących na szczyty Szyndzielni, Błatniej czy Klimczoka.

Wśród atrakcji, z których można skorzystać nieopodal, jest również Izba Edukacji Leśnej w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko-Biała przy ul. Kopytko, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy pod stokiem Szyndzielni i powstający terenowy punkt edukacji ekologicznej przy rzece Wapienica od strony ul. Łowieckiej z ciekawą ekspozycją osuwisk terenowych, a także tężnia solankowa oraz Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Warto dodać, że parking będzie otwarty dla wszystkich i ogólnodostępny.

Prace nad tym, aby parking mógł zostać wybudowany, trwają już od jakiegoś czasu. Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zlecił wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i jest już w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Inwestycja obejmie budowę parkingu i miejsc postojowych dla 59 samochodów osobowych, w tym 3 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, odwodnienie parkingu, a także budowę chodnika do istniejącej alei spacerowej.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Termin realizacji inwestycji jest planowany od maja do października br.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.