bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 lutego 2021
  • 14 lutego 2021
  • wyświetleń: 9733

Przy 11 Listopada będzie galeria, a Straconka zyska dom kultury

Do końca lutego zakończą się prace modernizacyjne wewnątrz budynku i wymiana stolarki okiennej. Zadaniem nowej placówki będzie stworzenie zarówno galerii rysunku satyrycznego, jak i miejsca prezentacji twórczości mieszkańców miasta. Nie wiadomo jednak, kiedy to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta zostanie otwarte. Wszystko z powodu pandemii. Również Straconka zyska swój dom kultury z biblioteką.

11 Listopada 24
Na zdjęciu budynek przy ul. 11 Listopada 24, w którym będzie mieściła się świetlica. · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Nowej placówki nie należy mylić z domem kultury, choć będzie ona funkcjonowała w strukturze Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej.

- Chodzi o przestrzeń, w której wszyscy utalentowani mieszkańcy miasta w jakiejkolwiek dziedzinie sztuki będą mogli pokazać efekty swojej pracy lub podzielić się przedmiotem swoich zainteresowań - mówi naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek. - To będzie takie miejsce, gdzie ciekawe osoby mające coś do przedstawienia, do opowiedzenia, będą mogły to zrobić - tłumaczy.

Poza częścią wystawienniczą, świetlica będzie też przygotowana do wyświetlania filmów. W planach jest przeniesienie do wnętrz przy ul. 11 Listopada 24 działalności Klubu Filmowego Kogucik, który stracił swoją siedzibę w Kinie Studio.

Świetlica to też miejsce, które ma wyjść z ofertą do młodzieży i umożliwić jej wspólną pracę nad tą ofertą - chodzi o projekty związane z rapem, hip-hopem, planszówkami, grami RPG oraz różnego rodzaju twórczością muzyczną i artystyczną.

- Docelowo chcemy stworzyć inkubator talentów, niemający jednego wyraźnego rysu. Chcemy, aby to było miejsce, w którym osoby szukające ciekawej przestrzeni będą czuły się swobodnie - mówi Smyczek. W planach są więc wystawy, koncerty kameralne, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Termin otwarcia świetlicy uzależniony jest od sytuacji pandemicznej. Remont i wymiana stolarki okiennej zostaną sfinalizowane z końcem lutego. Natomiast otwarcie świetlicy odbędzie się albo w czasie Dni Bielska-Białej, albo - jeśli nie pozwoli na to sytuacja pandemiczna - w czasie Festiwalu Kabaretowego Fermenty.

Rewitalizacja ul. 11 ListopadaŚwietlica i jej remont to ważny punkt rewitalizacji całej ul. 11 Listopada i dyskusji o jej funkcjach. Pomysłu na tę cześć miasta i sposobu na przyciągnięcie do niej mieszkańców i kupców władze poszukują od dawna. Obecne życie tego typu koncentruje się na Rynku. - A mamy w Bielsku-Białej jeszcze wiele innych miejsc, które warto pokazywać i się nimi chwalić - podsumowuje Smyczek.

Straconka zyska dom kultury. Będą konsultacje z mieszkańcamiPunkt przy ul. 11 Listopada 24 to niejedyna nowa przestrzeń kulturalna na mapie Bielska-Białej, nad którą pracuje Miejski Dom Kultury i Wydział Kultury i Promocji. Rozpoczęły się również prace nad koncepcją architektoniczną budynku domu kultury przy ul. Górskiej 94 w Straconce. Przypomnijmy, że decyzją radnych miasto zakupiło nieruchomość, w miejscu której zostanie wybudowany dom kultury.

- Pracujemy teraz nad koncepcją nowego budynku - punktem wyjścia do stworzenia projektu. Zakupiony budynek zostanie zburzony, ponieważ nie nadaje się do prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej - mówi naczelnik Wydziału Kultury i Promocji.

W Straconce stanie więc nowy budynek - poza domem kultury będzie się tam mieściła biblioteka. W planach jest również zaprojektowanie w obiekcie miejsca dla rady dzielnicy.

Miejski Domu Kultury jest w przededniu dyskusji z mieszkańcami Straconki na temat profilu nowej jednostki. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną bowiem rozmowy z mieszkańcami na ten temat poparte stosowna ankietą. Dzięki nim mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć - jaki miałby być ich dom kultury, czego oczekują od tej jednostki, co spowoduje, że będą chcieli tam spędzać czas, jakie deficyty odczuwają? To tylko niektóre z pytań.

- Spodziewamy się wielu różnych propozycji, z których będziemy musieli wyciągnąć te możliwe do realizacji i zgodne z linią programową Miejskiego Domu Kultury - mówi Smyczek. - Ale na pewno mocno chcemy włączyć mieszkańców w proces profilowania ich domu kultury i zaangażować w myślenie o tym miejscu - dodaje.

Środki finansowe na budowę domu kultury w Straconce są zaplanowane w tegorocznym budżecie oraz w wieloletniej prognozie finansowej miasta.

- Znając doświadczenie Bielska-Białej w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, jeśli tylko będzie taka możliwość, na pewno z niej skorzystamy - podsumowuje naczelnik Smyczek.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.