bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 lutego 2021
  • wyświetleń: 477

Działanie i zalety bakterii do szamba

Materiał partnera:

Czasami się zdarza, iż jakaś działka nie może zostać podłączona do sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku należy znaleźć jakąś alternatywę. Najlepszą jest oczywiście instalacja szamba w ogrodzie. Taki zbiornik wymaga jednak regularnej oraz dobrze przemyślanej pielęgnacji, która sprawia, że działa on sprawnie i bez awarii. Jej elementem jest przede wszystkim używanie specjalistycznych bakterii.

Działanie i zalety bakterii do szamba


Jak działają bakterie do szamba?Do tego typu zbiornika spływa spora ilość zanieczyszczeń, jakie mogą powodować powstawanie niepożądanych zatorów. Potrafią mieć one poważne i trudne do usunięcia konsekwencje. Warto go więc regularnie oczyszczać, aby był przez cały czas drożny. Dzięki temu nie powstają osady, zmniejszające pojemność szamba, co istotnie wpływa na jego wydajność. Częste oraz staranne czyszczenie zapewnia niesamowicie ważną rzecz, a mianowicie to, że ze zbiornika nie wydostają się niepożądane zapachy, mogące całkowicie zepsuć miły wieczór w ogrodzie.

Niektórzy decydują się na całkowite opróżnianie szamba. Jest to oczywiście pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Zdarza się także, że na dnie tworzy się gruba warstwa osadu, jakiej nie da się niestety wypompować. Nie jest to więc najskuteczniejsze rozwiązanie. Dużo lepiej radzą sobie bakterie do szamba, występujące w specjalistycznych preparatach. Rozpuszczają one bowiem wszelkie zalegające osady, co sprawia, że dużo łatwiej się ich pozbyć. Neutralizują przy tym nieprzyjemne zapachy, powstające w trakcie powolnej fermentacji nieczystości, ponieważ hamują ten proces. Rozpuszczają nawet bardzo gęsty muł, mogący być główną przyczyną cofania się ścieków oraz niepożądanych zatorów. Są ponadto bezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska oraz zbiornika (nie powodują korozji). Jeżeli stosuje się bakterie do szamba regularnie, pomaga to ograniczyć powstawanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jak prawidłowo używać bakterii do szamba?Przede wszystkim należy przeczytać instrukcję, jaka znajduje się na opakowaniu posiadanego preparatu. Środki zawierające bakterie do szamba występują bowiem pod rozmaitymi postaciami, dlatego zasady stosowania mogą być dla każdego nieco inne. Najczęściej spotyka się:

  • żele,
  • tabletki,
  • granulki,
  • proszek.


Przeważnie wsypywane są od razu do szamba, niekiedy jednak także do muszli klozetowej. Niesamowicie ważne jest ich systematyczne stosowanie, aby działały w zadowalający sposób. Warto zaznaczyć, iż nie powinno się osłabiać ich działania poprzez stosowanie substancji, jakie istotnie obniżają ich właściwości. Mowa tu o żelach zawierających chlor, chemicznych preparatach udrożniających rury oraz detergentach na bazie kwasu mrówkowego. Osłabiają one bowiem florę bakteryjną, co wpływa na wolniejsze rozkładanie zanieczyszczeń przez bakterie do szamba. Trzeba więc rozsądnie wybierać produkty do czyszczenia toalety. Świetną decyzją będą biopreparaty, mineralizujące zanieczyszczenia w naturalny sposób.

Podsumowanie zalet bakterii do szambaPrzede wszystkim usuwają one nieprzyjemne zapachy, co dla wielu osób może być ich najmocniejszą stroną. Każdy bowiem pragnie się czuć komfortowo na swojej działce. Zmniejszają także częstotliwość opróżniania ścieków, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Skutecznie udrażniają rury, dzięki czemu się nie zatykają. Bakterie do szamba wydłużają okres, przez jaki można eksploatować zbiornik, niezależnie od tego, czy jest on nowy czy stary. Są produktami ekologicznymi, nieszkodliwymi dla ludzi oraz zwierząt. Nie oddziałują negatywnie na środowisko oraz sam zbiornik.