bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 lutego 2021
  • wyświetleń: 2838

Kuba, niewidomy 12-latek ćwiczył jazdę autobusami w bazie MZK

Wyobrażacie sobie wsiąść do autobusu w centrum Bielska-Białej, nie widząc kompletnie nic? Z tym zadaniem mierzy się codziennie wiele niepełnosprawnych osób. Do tego przygotowuje się także Kuba, niewidomy 12-latek, który ostatnio odwiedził zajezdnię Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bielsku-Białej ze swoją instruktorką, żeby poćwiczyć jazdę różnymi typami autobusów.

12-letni Kuba jest niewidomy. Ćwiczył korzystanie z autobusów MZK Bielsko-Biała - 02.2021 · fot. MZK Bielsko-Biała


To jeden z przykładów współpracy MZK z Kołem Grodzkim Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Śląskiego w Bielsku-Białej. Kuba wraz z instruktorką orientacji przestrzennej uczył się wsiadać do autobusu, poznawał jego układ i wyposażenie, uczył się jak sygnalizować wysiadanie i bezpiecznie opuścić pojazd. Korzystał z kilku typów autobusów - różnych marek i długości - tak żeby podczas samodzielnej jazdy nic go nie zaskoczyło.

To nie pierwsze tego typu szkolenia, które odbyły się na terenie bielskiej Spółki komunikacyjnej. W październiku gościła ona większą grupę osób niewidomych i niedowidzących, która także oswajała się z podróżowaniem autobusami. Takie spotkania, inicjowane przez Koło PZN, odbywają się tu częściej, bo są to dużo bardziej dogodne warunki do nauki, szczególnie na początku, niż podczas normalnych kursów po mieście.

- Warto dodać, że staramy się, żeby nasze autobusy były dostępne dla wszystkich. Dlatego w każdym pojeździe jest system zapowiedzi głosowych, który informuje o aktualnym i kolejnym przystanku na trasie. Przyciski z napisami w alfabecie Braille'a, służące do sygnalizowania chęci opuszczenia autobusu, ma 38% naszego taboru - mówi Agnieszka Dąbrowska, Specjalista ds. Promocji i Kontaktów z Mediami bielskiego MZK.

W podziękowaniu za możliwość poćwiczenia jazdy autobusami, Kuba przyniósł kierowcy MZK kanapki do pracy.

ar / bielsko.info, źródło: MZK Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.