bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 lutego 2021
  • wyświetleń: 2367

Zdzisław Kudła z tytułem Honorowego Obywatela Animacji

Każdego roku Festiwal O!PLA przyznaje tytuł Honorowego Obywatela Animacji - Krainy Nieograniczonych Możliwości twórcom, których filmy, działalność i życiowa postawa wzbudzają podziw i uznanie O!PLA. W 2021 laureatem tego symbolicznego, aczkolwiek zaszczytnego tytułu został Zdzisław Kudła związany z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.

Zdzisław Kudła z tytułem Honorowego Obywatela Animacji
Zdzisław Kudła z tytułem Honorowego Obywatela Animacji · fot. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej


Zdzisław Kudła jest reżyserem, scenarzystą, scenografem i malarzem, związanym z bielskimi „Rysunkami” od 1963 roku; początkowo jako dekorator (Przygody Błękitnego Rycerzyka, Bolek i Lolek na wakacjach), zaś od 1968 jako reżyser (Arena). Realizację filmów dla dzieci traktował bardziej jako „przepustkę” do autorskich wypowiedzi skierowanych do widzów dorosłych. I to właśnie one, wielokrotnie nagradzane, metaforyczno-dystopijne wizje przepełnione pesymistyczną refleksją nad kierunkiem w jakim podąża ludzkość (Bruk, Szum lasu, Kwiat, Kat, Karaluch, …Ergo sum) stały się jego wizytówką. Zaangażowane, prorocze, w sposób nienachalny interwencyjne, zdają się nabierać aktualności z każdym dniem, szczególnie dziś, w obliczu katastrofy klimatycznej, jakiej jesteśmy świadkami, uczestnikami i - niestety - winowajcami.

Zdzisław Kudła był też współtwórcą opracowań plastycznych wielu filmów, w tym oryginalnej koncepcji plastycznej (wspólnie z Alfredem Ledwigiem) serii "Porwanie Baltazara Gąbki", a także współtwórcą dwóch filmów pełnometrażowych: "Porwanie w Tiutiurlistanie" (1986) oraz "Gwiazda Kopernika" (2009). W latach 1993 - 2010 był dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Dotychczasowymi laureatami tytułu Honorowego Obywatela Animacji - Krainy Nieograniczonych Możliwości zostali: Witold Giersz (2013), Tadeusz Wilkosz (2014), Daniel Szczechura (2015), Kazimierz Urbański (2015), Leszek Gałysz (2016), Marek Serafiński (2017), Yach Paszkiewicz (2018), Józef Robakowski (2019), Ewa Sobolewska (2020).

9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA odbędzie się tradycyjnie na wiosnę, tym razem w formacie hybrydowym: online i w kilkunastu miejscowościach na terenie kraju.

mp / bielsko.info, źródło: Materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.