bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 lutego 2021
  • wyświetleń: 1690

Znów płonęła sadza. Strażacy podpowiadają, jak dbać o kominy

W tym sezonie grzewczym strażacy z terenu nadzorowanego przez PSP w Bielsku-Białej wyjeżdżali do pożarów sadzy już 65 razy. Z tego powodu podpowiadają, jak można uniknąć tego typu zdarzeń.

pożar, sadza, straż pożarna, sadzy, komin
Znów płonęła sadza. Strażacy podpowiadają, jak dbać o kominy · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Tylko wczoraj strażacy dwukrotnie wyjeżdżali do płonących sadz w kominie. Najpierw po godzinie 11.00 paliło się w budynku jednorodzinnym w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Legionów. Następnie o 15.00 strażacy gasili płonące sadze w Świętoszówce. Gdy jednostki przybyły na miejsce zdarzenia z komina wydobywał się gęsty biały dym. W wyniku rozpoznania okazało się, że pali się sadza w kominie. Ze względu na brak wyłazu na dach zadysponowano drabinę mechaniczną. Strażacy wygasili piec, następnie usunęli sadzę z komina przy użyciu zestawu kominiarskiego i drabiny mechanicznej.

- W tym sezonie grzewczym bielska straż pożarna odnotowała już 65 pożarów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Niestety zima nie odpuszcza dlatego też warto pamiętać, że pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu - informuje st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

Co należy zrobić, aby zapobiec tego typu zdarzeniom? Oto kilka podpowiedziAby zapobiegać pożarom sadzy w kominie, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:
  • wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz
  • należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).


Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów)


Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).


W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych - warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

mp / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.