bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 lutego 2021
  • wyświetleń: 1360

Rozważą, czy jedno z rond będzie nosiło imię Marii Koterbskiej

Ruszyła procedura nadania imienia Marii Koterbskiej jednemu z rond w Bielsku-Białej Jak poinformował prezydent Jarosław Klimaszewski, wniosek radnych złożony e tej sprawie trafi do specjalnego zespołu zajmującego się opiniowaniem pomysłów na nadanie nazw ulic w mieście.

W styczniu interpelacje w sprawie uhonorowania "Wielkiej Damy polskiej piosenki" - Marii Koterbskiej - złożyli bielscy radni Rafał Ryplewicz i Jacek Krywult. Zaproponowali nazwanie jej imieniem ronda przy ul. Stefanii Sempołowskiej/PCK, znajdującego się przy ulicy domu, w którym artystka mieszkała całe życie.

- Dodatkowo wnioskujemy o wyasygnowanie w tegorocznym budżecie miasta środków na konkursowe opracowanie projektu zagospodarowania terenu ronda, nawiązującego do twórczości i osiągnięć Pani Marii Koterbskiej - dodali autorzy interpelacji.

Jak w odpowiedzi poinformowali przedstawiciele bielskiego ratusza, przyjęcie nazwy nie może nastąpić bez koniecznych czynności wstępnych, a więc opinii Zespołu Eksperckiego ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych powołanego przez prezydenta miasta. Konieczna jest także opinia lub zgoda właścicieli nieruchomość oraz Wydziału Edukacji i Sportu w sprawie konsultacji polonistycznych. Potrzebne jest również przeprowadzenie konsultacji z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz zasięgnięcie opinii właściwej komisji rady miejskiej.

- Dlatego w pierwszej kolejności wniosek będzie przedstawiony na posiedzeniu Zespołu Eksperckiego/Opinia zespołu pozwoli na dalsze procedowanie w tej sprawie, o czym będę informował - skwitował Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Przypomnijmy, również przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom wysłali do prezydenta Bielska-Białej petycję w sprawie upamiętnienia przez miasto artystki: "Należałoby rozważyć nazwanie jej imieniem ważnego ciągu komunikacyjnego, ale także umieszczenie tablicy pamiątkowej w miejscu, w którym mieszkała” - napisali w apelu skierowanym do władz miasta.

Maria Koterbska zmarła 18 stycznia w wieku 96 lat. Od urodzenia związana z Bielskiem-Białą. Pogrzeb odbył się w piątek, 22 stycznia. Uroczystości miały charakter państwowy.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.