bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 lutego 2021
  • 7 lutego 2021
  • wyświetleń: 1625

Bielskie Centrum Kultury będzie nosić imię Marii Koterbskiej

Bielskie Centrum Kultury będzie nosić imię Marii Koterbskiej - takie ustalenie zapadło podczas rozmów prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego z rodziną zmarłej przed dwoma tygodniami artystki.

Pożegnaliśmy Marię Koterbską - 22.01.2021
Bielskie Centrum Kultury będzie nosić imię Marii Koterbskiej · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Prezydent Jarosław Klimaszewski przyjął 4 lutego w Ratuszu syna Marii Koterbskiej - Romana Frankla. Głównym tematem spotkania było właściwe i godne upamiętnienie zmarłej artystki w jej rodzinnym mieście. Uznano, że dobrym pomysłem będzie nadanie imienia Marii Koterbskiej Bielskiemu Centrum Kultury - instytucji będącej jednym z głównych kreatorów życia kulturalnego w stolicy Podbeskidzia.

J. Klimaszewski zobowiązał się, że podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej przedstawi radnym projekt uchwały zmieniającej statut Bielskiego Centrum Kultury. Dzięki tej zmianie placówka będzie mogła nosić imię zasłużonej dla Bielska-Białej piosenkarki.

Kolejny pomysł to nazwanie funkcjonującej w Bielskim Centrum Kultury kawiarni - Caffe Maria. W jej menu znajdą się m.in. torcik orzechowy i sernik, z wypieku których słynęła Maria Koterbska. Roman Frankl zadeklarował ponadto, że przekaże Bielskiemu Centrum Kultury pamiątki po swojej matce oraz meble z jej mieszkania. Na ich bazie ma powstać w placówce specjalna ekspozycja upamiętniająca Marię Koterbską.

W mieście - co sugerowało wielu bielszczan - powstanie również specjalna ławeczka poświęcona pamięci artystki. Zostanie umieszczona na placu przed Teatrem Polskim.

Warto przypomnieć, że na wniosek dwóch bielskich radnych - Jacka Krywulta i Rafała Ryplewicza rozważany jest także pomysł nadania imienia Marii Koterbskiej rondu na skrzyżowaniu ulic PCK i Stefanii Sempołowskiej, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu artystki. Wniosek ten został skierowany do zaopiniowania przez zespół ekspercki ds. nazewnictwa ulic, placów oraz nazw obiektów fizjograficznych.

Maria Koterbska - wielka dama polskiej muzyki, ikona Bielska-Białej - odeszła 18 stycznia 2021 r. Ostatnie pożegnanie Marii Koterbskiej odbyło się 22 stycznia w kościele Opatrzności Bożej w Białej. Słynna bielszczanka urodziła się 13 lipca 1924 r., pochodziła z muzycznej rodziny, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. Rada Miejska 5 maja 1994 roku przyznała jej tytuł zasłużonego dla Bielska-Białej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.