bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 lutego 2021
  • wyświetleń: 2130

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania

Artykuł sponsorowany:

Chyba każdemu z nas przyszło choćby raz w życiu wysłuchać „dobrotliwych” rad od naszych znajomych czy też rodziny o tym jakie są najskuteczniejsze metody odchudzania. Jeden mówi to, inny mówi tamto, kolorowe gazety swoje, a internet swoje… O tym co jest prawdą a co fikcją odpowiada specjalista- dietetyk mgr inż. Barbarą Filak z gabinetu dietetycznego Projekt Zdrowie w Bielsku-Białej. A poniżej przedstawiamy aktualną, niesamowitą metamorfozę podopiecznej Pani dietetyk: Pani Kingi: -21,3 kg na wadze i łącznie -69 cm w obwodach! A dokładnie: -27 cm w talii, -22 cm w pasie oraz -20 cm w biodrach! I to jeszcze nie koniec, metamorfoza Pani Kingi wciąż trwa! Trzymajmy kciuki za kolejne sukcesy!

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania


Mit nr 1. Ciemne pieczywo ma mniej kalorii niż jasne…Wiele osób w celu redukcji masy ciała zmienia pieczywo z „jasnego” na „ciemne” i jest rozgoryczone gdy na swojej wadze nie widzi rezultatu, czemu tak jest?

„Niestety kaloryczność pieczywa przygotowanego z oczyszczonej mąki oraz z mąki razowej jest porównywalna ok. 230-250 kcal na 100g pieczywa. Błędne jest myślenie że wystarczy zamienić jasne pieczywo na ciemne i kilogramy będą same spadać. Ciemne pieczywo czyli pieczywo uzyskane z mąki razowej (nie mylić z pieczywem koloryzowanym cukrem czy też słodem) to pieczywo zalecane na diecie redukcyjnej nie ze względu na jego kaloryczność ale ze względu na jego większą wartość odżywczą m. in. wyższą zawartość witamin z grupy B, witaminy E, magnezu, cynku oraz żelaza, a także wyższą zawartość błonnika pokarmowego. Ten ostatni zwany włóknem pokarmowym pęczniejąc w żołądku zmniejsza uczucie głodu, a także reguluje rytm wypróżnień.”

Mit nr 2. Owoce możemy jeść bez ograniczeń…Wszyscy wiedzą że owoce są zdrowe, ale czy możemy jeść ich do woli?

„Trzeba wiedzieć że owoce różnią się między sobą wartością odżywczą. Przykładowo porcja malin 150g to jedynie 43,5 kcal ale już 1 banan ważący także 150g to już 142,5 kcal ! We wszystkim należy zachować umiar. Zakłada się że podczas diety redukcyjnej u zdrowej osoby, owoce powinny być spożywane maksymalnie w ilości 2-3 porcji w ciągu dnia czyli w przybliżeniu od 300 do 450g. Warto również żeby nie były to tylko i wyłącznie owoce najbogatsze w kalorie czyli uwielbiane przez większość banany oraz winogrona”.

Mit nr 3. Dieta MŻ …Niektórzy twierdzą że żeby schudnąć wystarczy mnie jeść, czy to prawda?

„Gdyby to było takie proste… głodzenie się czy też nagłe drastyczne zmniejszenie kaloryczności powoduje pojawienie się tzw. wilczego apetytu, który może zadziałać odwrotnie do zamierzonego celu. Gdy doprowadzamy nasz organizm do stanu wielkiego głodu, prędzej czy później rzucamy się na dostępne jedzenie jedząc zdecydowanie więcej niż powinniśmy. Poza tym nawet jeśli jesteśmy w stanie siłą woli powstrzymać nasz apetyt, nieumiejętne zmniejszenie racji żywieniowych może skutkować niedożywieniem i osłabieniem organizmu. Zdecydowanie lepiej poradzić się specjalisty-dietetyka niż działać samemu.”

Mit nr 4. Jestem „grubej kości” po rodzicach…Wiele osób twierdzi że jest otyła, ponieważ jest „grubej kości”, wszyscy w rodzinie są otyli więc nie miała szans być szczupłą. Czy otyłość jest genetycznie dziedziczona?

„ Najnowsze badania faktycznie pokazują że wiele skłonności dziedziczymy genetycznie. Zostajemy obciążenie genetycznie po naszych przodkach skłonnościami do nowotworów, cukrzycy, a także do otyłości. Co jest niezmiernie ważne i co należy zapamiętać: nie jest to jednoznaczne z tym że na 100% zachorujemy czy też że na pewno będziemy otyli. Dziedziczymy jedynie predyspozycję, to nasz styl życia oraz sposób odżywiania ma rzeczywisty wpływ na to czy faktycznie zachorujemy. To nasz wybór i wiele zależy od nas samych. Osoby predysponowane po prostu powinny bardziej zwracać uwagę na to aby ich cały styl życia był zdrowy.”

Mit nr 5. Po co komu dieta, wystarczy się więcej ruszać…Ruch to zdrowie, to wiadomo to od dawna, ale czy wystarczy zwiększyć aktywność fizyczną żeby zmniejszyć masę ciała?

„Odpowiem przykładem, przychodzi do gabinetu Pani wiek 45 lat waga 85 kg, która przez ostatnie 2 miesiące dzielnie chodziła 2 razy w tygodniu na 1h zumby, pot lał się strumieniami, a na wadze nic… Dlaczego? Jest w tym trochę matematyki, 2 razy po 1h zumby tygodniowo to wydatek energetyczny ok. 1000-1200 kcal w zależności od zaangażowania. Pani po powrocie z zumby była zmęczona i głodna więc spałaszowała porządną kolację, poniekąd jako „nagrodę” za cały trud. Każda taka kolacja wyglądała podobnie 3 kromeczki chleba z masłem, szyneczką, serem żółtym oraz warzywami czyli ok. 500 kcal. Rezultat ? Pani jedzeniem wyrównywała całą stratę energetyczną wypracowaną na zumbie, i po prostu nie miała szans schudnąć. Zatem ile potrzeba spalić kalorii by zrzucić kilogram tkanki tłuszczowej ? Ok. 7000 kcal ! W przeliczeniu na 7 dni każdego dnia powinna być 1000 kcal na minusie aby po tygodniu zobaczyć -1kg na swojej wadze! Jest to naprawdę dużo, o ile wraz z aktywnością fizyczną nie zmieniamy swoich nawyków żywieniowych. Wniosek? Amatorska aktywność fizyczna jest naprawdę przeceniana przez większość ludzi jeśli chodzi o wydatek energetyczny. Dopiero połączenie diety i ruchu może przynieść realne rezultaty widoczne na wadze”.

Podsumowanie„Odchudzanie jest to temat wokół którego narosło bardzo wiele teorii. Wiele z nich nie jest prawdziwych, nie przyniesie zamierzonego efektu a wręcz może zaszkodzić zarówno naszej wadze (wywołując efekt jojo) jak i naszemu zdrowiu (powodując wyniszczenie organizmu). Niestety codziennie jesteśmy bombardowani nowinkami dietetycznymi które mają spowodować że bezboleśnie i skutecznie, a przede wszystkim szybko schudniemy. Wiele osób eksperymentuje więc na sobie bo skoro komuś dana rzecz pomogła to czemu ma nie pomóc mnie?

Często osoby słuchają tzw. wujków dobra rada którzy mimo braku fachowej wiedzy wmawiają że odnaleźli cudowny sposób na odchudzanie dzięki czemu stracimy 5 kg w tydzień! A prawda jest stosunkowo prosta, ale często trudna do zaakceptowania: żeby odchudzanie było skuteczne i trwałe wymaga czasu, systematyczności i zaangażowania. Wymaga zmiany nawyków żywieniowych na stałe nie tylko na okres utraty kilogramów. A przede wszystkim powinno być poprowadzone przez specjalistę który prawidłowo zbilansuje i dostosuje pod nas dietę. Wyznaczy realne cele, a także zapewni dyscyplinę oraz wsparcie.

Jeśli potrzebujesz opieki dietetycznej, pomocy w ustaleniu prawidłowej diety, brakuje Ci motywacji i wiary w to że tym razem się uda, serdecznie zapraszam na konsultacje dietetyczne. Na podstawie wnikliwego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego, a także analizy składu ciała postaram się ułożyć najlepszą dla Ciebie dietę.

Dzięki ponad 8-letniemu doświadczeniu, wiem że mało jest rzeczy które mogą mnie zaskoczyć oraz przypadków które są faktycznie „beznadziejne”. Prowadząc kurację dietetyczną zwracam uwagę na poprawę całego stylu życia, ponieważ uważam że takie holistyczne podejście do problemu nadmiernej masy ciała przynosi najlepsze efekty. Podczas swojej pracy staram się dbać zarówno o najwyższy standard świadczonych usług dietetycznych jak i o sympatyczną i szczerą relację z pacjentem. A efekty? Wystarczy zerknąć na uśmiechnięte i zadowolone twarze moich podopiecznych.” :)

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania
Dietetyk Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: mgr inż. Barbara Filak


Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania


Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania


mgr. inż. Barbara Filak - dietetyk przyjmuje w gabinecie

PROJEKT ZDROWIE
POLSKIE CENTRA DIETETYCZNE

Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania


Projekt Zdrowie Bielsko-Biała: obalamy mity na temat odchudzania