bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 lutego 2021
  • 3 lutego 2021
  • wyświetleń: 1865

[WIDEO] 12 nowych ratowników w Grupie Beskidzkiej GOPR

W minioną niedzielę, 31 stycznia przy Stacji Ratunkowej na Klimczoku dwie ratowniczki i dziesięciu ratowników, na ręce Naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR Marcina Szczurka złożyło uroczyste przyrzeczenie ratownicze, stając się pełnoprawnymi członkami GOPR.

Loading...


- Było to przyrzeczenie inne niż wszystkie... Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, bez osób towarzyszących i bliskich, w obecności jedynie Naczelnictwa, Zarządu i Kierowników Sekcji Operacyjnych GB GOPR. Okoliczności były nadzwyczajne, ale klimat był wyjątkowy - informuje Grupa Beskidzka GOPR.

Tekst "Przyrzeczenia Ratowniczego"

Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam.


Tekst "Przyrzeczenia Ratowniczego", ułożonego 14 czerwca 1910 roku przez Mariusza Zaruskiego, pozostał do dziś niemal w nie zmienionej formie.

Przed złożeniem przyrzeczenia osoby chcące zostać pełnoprawnymi ratownikami górskimi, muszą przejść staż kandydacki, który trwa minimum dwa lata i nie można go skracać. W trakcie stażu należy pełnić dyżury ratownicze (pod nadzorem doświadczonych ratowników), nie mniej niż 120 godzin rocznie i zaliczyć szereg krótkich 2-3 dniowych kursów doszkalających. Zwieńczeniem jest kurs I stopnia, na którym kandydat poznaje podstawy ratownictwa górskiego. Kurs kończy się naprawdę trudnym egzaminem.

Po zakończeniu stażu na wniosek Naczelnika Grupy, Zarząd Grupy uchwałą przyjmuje kandydata w poczet członków rzeczywistych (ratowników) GOPR. Dopełnieniem jest złożenie uroczystego przyrzeczenia na ręce Naczelnika Grupy i założenie służbowej odznaki tzw. "blachy".

mp / bielsko.info, źródło: GOPR Beskidy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.