bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 lutego 2021
  • 2 lutego 2021
  • wyświetleń: 1430

Prezes MZK: Chcemy poważnie przyjrzeć się wodorowi

Zarząd MZK w Bielsku-Białej podpisał umowę na opracowanie koncepcji wprowadzenia do eksploatacji autobusów o napędzie wodorowym. Celem opracowania będzie określenie uwarunkowań technicznych dla infrastruktury dystrybucji i tankowania autobusów elektrycznych w Bielsku-Białej. W ramach umowy zostanie również opracowana analiza finansowa dostaw wodoru oraz autobusów zasilanych ogniwem wodorowym.

Prezes MZK: Chcemy poważnie przyjrzeć się wodorowi
Prezes MZK: Chcemy poważnie przyjrzeć się wodorowi · fot. MZK Bielsko-Biała


- Od roku przygotowujemy się do realizacji wymagań ustawy o elektromobilności, która wymaga od nas, by w roku 2028 trzydzieści procent naszej floty stanowiły autobusy zeroemisyjne. Opracowaliśmy już koncepcję zasilania bateryjnego, przetestowaliśmy pojazdy tej technologii, teraz chcemy poważnie przyjrzeć się wodorowi - mówi Hubert Maślanka, prezes zarządu MZK.

- Nie ukrywamy, że upatrujemy dużych szans w tym źródle zasilania, dlatego chcemy przeanalizować ten wariant, zwłaszcza, że wydaje się być bardziej obiecujący niż technologia bateryjna. W sferze naszych zainteresowań leży nie tylko model oparty na zewnętrznych dostawach wodoru, ale również budowie instalacji produkcji wodoru na terenie naszej zajezdni. Na ten moment wydaje się, że przy zewnętrznym wsparciu finansowym, jest to rozwiązanie będące w zasięgu naszych możliwości - dodaje.

Umowa zakłada, że w ciągu 5 miesięcy od podpisania spółka otrzyma kompleksowe opracowanie, które pomoże podjąć decyzję o kierunku rozwoju. Zarząd chciałby jesienią stworzyć plan rzeczowo-finansowy przyszłej inwestycji, tak żeby w 2022 roku móc aplikować o środki zewnętrzne.

mp / bielsko.info, źródło: MZK Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.