bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 6419

Ranking "Perspektyw": V LO tym razem na drugim miejscu na Śląsku

Znamy najlepsze licea i technika w kraju według 23. rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jak zawsze w klasyfikacji znalazły się również bielskie szkoły ponadpodstawowe.

v lo, 5, piątka, liceum, szkoła
Ranking "Perspektyw": V LO tym razem na drugim miejscu na Śląsku · fot. V LO


Pozycję lidera w województwie śląskim oddało V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej. Rok temu - i poprzednimi laty - Piątka była najlepsza w województwie śląskim. W 2021 r. V LO zajmuje drugą pozycję w województwie i 21. miejsce wśród 1.000 najlepszych liceów w Polsce.

Trzecie miejsce w rankingu najlepszych liceów w województwie śląskim również zajmuje placówka z Bielska-Białej. To Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego. W rankingu krajowym liceum uplasowało się na 55. miejscu (64. rok temu).

W rankingu znajdziemy również inne bielskie licea. Szóste miejsce w województwie i 70. w kraju (116. rok temu) zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Fr. Lechner jest na 11. miejscu w województwie i 117. w kraju (279. w ubiegłym roku). Tuż za nim, na 12. miejscu w województwie uplasowało się i zostało 125. w kraju (72. rok temu) III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. 36. miejsce w województwie i 324. (304. rok temu) zajęło Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Kopalińskiego. Odpowiednio 40. i 41. miejsce w województwie zajmują Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja - w kraju 361 (246. rok temu) i VIII Liceum Ogólnokształcące im. Hanny Chrzanowskiej - w kraju 374 (536. rok temu).

Poza pierwszą pięćsetką w najnowszym rankingu znalazły się - IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Jana Fałata, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (ZSP), Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II St., II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki i Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

W rankingu techników, w którym zostało sklasyfikowanych 500 najlepszych szkół tego typu w kraju, Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Kaleckiego zajęło 39. miejsce, a w klasyfikacji wojewódzkiej - 5. Technikum nr 1 Bielskiej Szkoły Przemysłowej jest na 42. miejscu w kraju i 6. miejscu w województwie, Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego znalazło się na miejscu 81. w kraju i 10. miejscu w województwie śląskim. Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima jest na 92. miejscu w kraju i na 12. miejscu w województwie.

Poza pierwszą setką są Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Stanisława Maczka, Technikum TEB Edukacja, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Technikum w ZS CKR im. Stanisława Staszica, Technikum nr 7 w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki i Technikum nr 8 ZSGiH.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2.186 liceów ogólnokształcących i 1.743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Zarówno kapituła, jak i organizatorzy rankingu podczas internetowej gali podkreślali, że powstał on i dotyczy wyjątkowych dla szkolnictwa pandemicznych czasów, kiedy nauka odbywała się w trybie zdalnym co niewątpliwie ma wpływ na wyniki osiągnięte przez poszczególne placówki.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.