bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 913

Awans Bielska-Białej w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego

O 17 miejsc w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego za rok 2020 awansowało w klasyfikacji wojewódzkiej nasze miasto. Kluby sportowe z Bielska-Białej zdobyły dla gminy łącznie 1172.82 punktów dzięki czemu uplasowaliśmy się na wysokim drugim miejscu. W 2019 roku ze 109 punktami miasto zajmowało 19 miejsce.

sport, pływanie, basen, pływak,
Awans Bielska-Białej w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego · fot. UM Bielsko-Biała


Prym za 2020 rok w rankingu wiodą Katowice, mając na swoim koncie 2935.67 punktów.

Pięć dyscyplin sportowych, w których w ubiegłym roku Bielsko-Biała zdobyła najwyższą ilość punktów to odpowiednio od najwyższej do najniższej: sporty saneczkowe, futsal mężczyzn, tenis, narciarstwo alpejskie i brydż sportowy. Najwięcej punktów na rzecz miasta, bo ponad 460, zyskali juniorzy. Równie dobrze w klasyfikacji wypadają juniorzy młodsi - mając na swoim koncie za ubiegły rok ponad 455 punktów.

System Sportu Młodzieżowego (SSM) został zainicjowany w 1994 roku. Obejmuje zbiór zasad i regulaminów definiujących proces szkolenia i współzawodnictwa sportowego. Jest dedykowany młodzieży uzdolnionej. Opracowano go na zlecenie organu państwa właściwego w sprawach kultury fizycznej i sportu, jest koordynowany przez ten resort i dofinansowywany ze środków publicznych przeznaczanych corocznie na rozwój sportu dzieci i młodzieży. Z tych też względów mówi się o państwowym systemie sportu młodzieżowego.

W rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego pod uwagę brane są klasyfikacje głównych, ogólnopolskich imprez sportowych (zwykle Mistrzostw Polski) w czterech grupach wiekowych (młodzik, junior młodszy, junior, młodzieżowiec).

Awans Bielska-Białej w rankingu, wysokie miejsce i duża ilość punktów to bezpośrednio efekt doskonałych wyników młodych bielskich sportowców, a pośrednio miejskiego systemu finansowania sportów młodzieżowych w formie dotacji dla klubów.

W połowie stycznia br. miasto przekazało klubom biorącym udział w konkursie ofert pieniądze z tegorocznej puli na ten cel - w sumie 1.785.000 zł. Dotacje zostały przyznane na 52 projekty. Dofinansowane dyscypliny to: piłka nożna dziewcząt i chłopców, piłka nożna chłopców, piłka siatkowa dziewcząt, piłka siatkowa chłopców, koszykówka chłopców, lekkoatletyka, judo, ju-jitsu, boks, kick-boxing, karate, boks, narciarstwo zjazdowe, saneczkarstwo, tenis, akrobatyka sportowa, futsal, gimnastyka artystyczna, żeglarstwo, pływanie, sporty motorowe, brydż sportowy, tenis stołowy, piłka ręczna, szachy, warcaby, kręgle, strzelectwo sportowe, boccia, kolarstwo, narciarstwo czy badminton.

Zarządzenie prezydenta Bielska-Białej w sprawie realizacji zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej - I edycja w formie wsparcia realizacji tych zadań wraz z udzieleniem dotacji na ten cel ze środków publicznych publikujemy w załączniku. Realizacja dofinansowanych projektów ma się odbyć do 19 grudnia br.

Warto dodać, że w ubiegłym roku system finansowania bielskiego sportu młodzieżowego wyglądał tak samo jak w tym roku. W br. nasz samorząd utrzymał też poziom finansowania z ubiegłego roku, co w dobie pandemii wyróżnia Bielsko-Białą na tle innych miast.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.