bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 stycznia 2021
  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 3497

[WIDEO] Animowany mural na cześć Papcia Chmiela jeszcze w weekend

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej postanowiło upamiętnić zmarłego 22 stycznia Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora słynnej serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek". Na ścianie Willi Rotha w Bielsku-Białej w poniedziałek, 25 stycznia pojawił się wideo-mural będący podziękowaniem dla twórcy. W związku z dużym zainteresowaniem, przedłużono jego prezentację do poniedziałkowego poranka, 1 lutego.

Loading...


Animowany mural przedstawia kultowe postaci z serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek" oraz autokarykaturę autora - Henryka Jerzego Chmielewskiego, przedstawionego w trakcie malowania postaci Tytusa jako żołnierza Powstania Warszawskiego.

Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. W Powstaniu, którego sam był uczestnikiem Chmielewski, w 2009 umieścił bohaterów swojego komiksu - Tytusa, Romka i A'Tomka.

Pomimo zapowiadanego w 2009 r. roku zakończenia pracy artystycznej (po 52 latach), twórca kultowego Tytusa w 2010 r. narysował kolejny album. Nowy komiks zawierał 36 całkowicie premierowych plansz, w których trójka bohaterów uczestniczy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń”. Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem „Urodziłem się w Barbakanie” oraz będącej drugim tomem tej biografii książki „Tytus zlustrowany”.

Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Mural na ścianie Willi Rotha będzie wyświetlany do poniedziałkowego poranka, 1 lutego.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.