bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1404

Jak wybrać karmę dla kota?

Materiał partnera:

Koty są zwierzętami, które bardzo często goszczą w naszych domach. Stają się pupilami, nie widzimy poza nimi świata. To dlatego tak bardzo zależy nam na tym, by odżywianie pupila było zbilansowane. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnych karm przeznaczonych do kociego żywienia. Pytanie tylko, jaką karmę wybrać?

Jaką karmę dla kota wybrać?Jedzenie jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych każdego kota. To, co kot dostaje do jedzenia warunkuje jego zdrowie i dobrą kondycję. Warto jednak podkreślić, że koty bywają bardzo wybredne. Często zmieniają się ich smaki, nierzadko to, co jeszcze niedawno było ich przysmakiem, dzisiaj budzi wstręt. Najłatwiej jest więc wybrać karmę, która po prostu przypadnie do gustu kotu. Wybór ten nie jest jednak ładny. Gotowa karma jest rozwiązaniem wygodnym, trzeba jednak pamiętać o tym, by karma spełniała wszystkie potrzeby żywieniowe kota, które z kolei są uwarunkowane jego wiekiem czy trybem życia.

Rodzaje karm dla kotówKarmy dla kotów występują w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszym rodzajem kociej karmy jest karma sucha. Występuje ona w postaci niewielkich twardych granulek. Cechą charakterystyczną karmy suchej jest niska wilgotność. Podając ją kotu należy pamiętać o zapewnieniu mu stałego dostępu do czystej, świeżej wody. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy sucha karma jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby kota. Odpowiedź jest twierdząca, bo składniki karmy dzięki suszeniu zachowują swoje wartości odżywcze na długi czas. Warto także podkreślić, że sucha karma nie musi być przechowywana w lodówce.

Oprócz karmy suchej, kotu można podawać także karmę mokrą. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka wilgotność sięgająca nawet 80%. Mokre karmy różnią się od siebie konsystencją- niektóre przypominają pasztety, inne galaretkę czy konserwę. Warto sprawdzić, która konsystencja przypadnie kotu do gustu.

Co powinna zawierać dobra karma sucha dla kotów?Sucha karma dla kota powinna zawierać przede wszystkim dużą ilość białek i średnią ilość tłuszczy. Ilość węglowodanów nie powinna być duża, a na każdej etykiecie powinny być wyszczególnione wszystkie składniki odżywcze. Sucha karma jest twarda, konieczne jest więc jej zestawianie ze świeżą wodą.

Co powinna zawierać dobra karma mokra dla kotów?Karma mokra w składzie również powinna zawierać przede wszystkim naturalne mięso, czyli białko. Ważna jest także odpowiednia ilość tłuszczy i niewielka zawartość węglowodanów. Mokre karmy naturalnie posiadają w swoim składzie również wodę, dzięki czemu są miękkie.

Jak dostosować karmę do potrzeb kota?Karma dla kota zawsze powinna być odpowiednio do niego dostosowana. Ważne jest dobranie jej składu i konsystencji do wieku czy stanu zdrowia zwierzęcia. Innej karmy używa się dla kociąt, jeszcze inne dla aktywnych kotów w dorosłym wieku. Czego innego potrzebują koty po zabiegach sterylizacji czy koty cierpiące na różne choroby. Pierwszą podawaną karmą jest karma dla kociąt. Różni się ona od innych nie tylko składem, ale także konsystencją. Zazwyczaj jest bardziej miękka, ma mniejsze kawałki, z którymi poradzą sobie nawet małe kocięta. Jest także bogata w białka i witaminy, które pozwala kotu na zrównoważony rozwój. Kiedy kot jest już dorosły, można przejść na karmę standardową. W podeszłym wieku natomiast stosuje się karmy dla seniorów, dostosowane do mniejszej aktywności spowodowanej wiekiem, ale także różnymi chorobami, np. chorobami nerek czy serca. Jeśli masz wątpliwości, jaką karmę wybrać, poradź się zaufanego weterynarza, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.Karmy doskonałej jakości znajdziesz w naszym sklepie: https://zooart.com.pl/pol_n_Koty_Karma-dla-kotow-1376.html.