bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 stycznia 2021
  • 26 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5655

Przodek Joe Bidena - książę cieszyński uwieczniony w Bielsku?

Osoby związane ze Stowarzyszeniem Olszówka przedstawiły niezwykłą historyczną ciekawostkę. Podobizna przodka Joe Bidena, nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, została prawdopodobnie uwieczniona w Bielsku-Białej, dokładnie w kościele św. Stanisława.

Wnętrze Kościoła św. Stanisława na Starym Bielsku - 01.2021 · fot. Jacek Zachara / Stowarzyszenie Olszówka Facebook


- W prezbiterium kościoła św. Stanisława, najstarszej świątyni na terenie Bielska-Białej, dokładnie nad ołtarzem, na wsporniku gotyckiego sklepienia krzyżowo-żebrowego, obok orła śląskiego przykrywającego zwornik, znajduje się prawdopodobnie podobizna kolatora (fundatora) świątyni - księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka - informuje bielskie Stowarzyszenie Olszówka, które działa na rzecz popularyzacji historii o stolicy Podbeskidzia i regionu. - Książę cieszyński był wybitną postacią swoich czasów, służył na dworze cesarza Karola IV, gdzie u jego boku rozpoczął wielką karierę polityczną o wymiarach ogólnoeuropejskich - czytamy.

Co ma Noszak do Bidena? Stowarzyszenie tłumaczy, że córka księcia cieszyńskiego Małgorzata wyszła za mąż za Simona de Felbrigga. Kolejne pokolenia nosiły nazwiska: Tyndal, Taylor, Robinette. Robinette to panieńskie nazwisko babki prezydenta USA. W osiemnastym pokoleniu na świat przyszedł Joe Biden. A zatem nowy prezydent USA wywodzi się od Piastów cieszyńskich. Genealogię Bidena można prześledzić na stronie geneanet.org - kliknj tutaj.

Loading...


Tematem zainteresowały się już media lokalne (m.in. TVP Katowice) oraz ogólnopolskie (TVN).

Średniowieczna świątynia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku to najcenniejszy zabytek średniowieczny na terenie naszego miasta. W ostatnim okresie przeszedł on gruntowną renowację środka. Kościół był świadkiem historii Śląska Cieszyńskiego oraz stosunków politycznych dawnego pogranicza polsko-czeskiego.

ar / bielsko.info
źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.