bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1969

Dla seniorów w czasie pandemii działa Fundacja Aktywności Społecznej

Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany działa na rzecz seniorów w czasie pandemii. W czasie poluzowania obostrzeń w okresie letnim fundacja powróciła do spotkań integracyjnych, ale przy ograniczeniu liczby osób i z zachowaniem zasad dystansu społecznego. W takich warunkach odbywały się zajęcia taneczne dla seniorek, a nawet wycieczka autokarowa do Lalik. Fundacja prowadziła działania w zakresie wolontariatu dla osób starszych, schorowanych, samotnych z osiedla Złote Łany. Były też zbiórki żywności. Organizacja nieustannie szuka wolontariuszy.

Zajęcia dla seniorów Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany
Zajęcia dla seniorów Fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany · fot. Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany


- Po pierwszych tygodniach ścisłej izolacji, kiedy głównym sposobem komunikowania się z seniorami była rozmowa telefoniczna, rozpoczęliśmy prowadzenie zajęć zdalnych dla seniorów z osiedla Złote Łany. W tej formie odbywały się zajęcia Fitness na ścieżce zdrowia i kreatywne zajęcia dla seniorek "Senior tworzy" - informuje Joanna Edelman z Centrum Informacji i Pomocy Dla Ciebie przy Spółdzielni Mieszkaniowej Złote Łany.

W ramach zajęć fitness seniorki dostały instrukcje ćwiczeń i tabelkę pomocną w utrzymaniu systematyczności ćwiczeń. Instruktorzy kontaktowali się z nimi telefonicznie lub przez komunikatory społecznościowe, konsultowali indywidualnie właściwy dobór ćwiczeń i motywowali do podjęcia wysiłku. Osoby korzystające z internetu otrzymywały również filmiki instruktażowe z zestawami ćwiczeń.

W ramach zajęć "Senior tworzy" seniorki szyły w domach maseczki ochronne, robiły domowe kosmetyki i środki czystości. Warto przypomnieć, że przy okazji uszyły sporo maseczek dla firmy SUEZ Bielsko-Biała, które następnie trafiły do maskomatu na Złotych Łanach. Kilkakrotnie odbyły się zajęcia manualno-kreatywne w formie zdalno-stacjonarnej. Polegało to na tym, że seniorki spotykały się w kilkuosobowych grupkach w siedzibie fundacji, tam otrzymywały materiały i krótki instruktaż wykonania pracy, a potem w swoich domach pracowały indywidualnie, dzieląc się efektami w rozmowach telefonicznych.

W czasie poluzowania obostrzeń (w okresie letnim) fundacja powróciła do spotkań integracyjnych, ale przy ograniczeniu liczby osób i z zachowaniem zasad dystansu społecznego. W takich warunkach odbywały się zajęcia taneczne dla seniorek, a nawet wycieczka autokarowa do Lalik.

- Z perspektywy czasu widzimy, że te działania były naszym seniorom bardzo potrzebne. Przymusowa izolacja w domach sprawiała, że narastało poczucie osamotnienia i frustracji. Dzięki tym zdalnym kontaktom, nasze seniorki, dotychczas bardzo aktywne społecznie, miały możliwość podtrzymania swojej aktywności. Choć te działania były jedynie namiastką dotychczasowych działań fundacji na rzecz integracji seniorów, jednak były pozytywnie postrzegane przez naszych podopiecznych - przekonuje Joanna Edelman.

Wolontariat w pandemiiFundacja Aktywności Społecznej Złote Łany nieprzerwanie prowadziła działania w zakresie wolontariatu dla osób starszych, schorowanych, samotnych z osiedla Złote Łany. W sytuacji pandemii podjęła dodatkową inicjatywę zorganizowania grupy dorosłych wolontariuszy do pomocy jednorazowej, w odróżnieniu od wolontariatu stałego - na rzecz konkretnego podopiecznego, któremu pomaga się raz w tygodniu przez dwie godziny. Grupa pod nazwą Wolontariusze w akcji działa na rzecz seniorów osiedla Złote Łany. Wolontariusze przyjmują jednorazowe zlecenia, wynikające z potrzeb zgłaszanych do pracowników fundacji przez podopiecznych objętych opieką. Był to przede wszystkim czas robienia zakupów dla osób, które zgodnie z zaleceniami i sugestiami powinny pozostać w domu i jak najrzadziej z niego wychodzić.

Kontynuowane były również działania dotyczące wolontariatu stałego na rzecz osób starszych. Wolontariusze pełnoletni pomagali raz w tygodniu swoim podopiecznym w istotnych czynnościach życiowych. Fundacja nieustannie zachęca do kontaktu w sprawie przystąpienia do wolontariatu.

- Szukamy zwłaszcza osób dorosłych, mile widziani są mieszkańcy osiedla Złote Łany. Wolontariusze korzystają ze wszechstronnego wsparcia, szkoleń wstępnych i kompetencyjnych, mają okazję funkcjonować w grupie entuzjastów o podobnych zainteresowaniach. Chętnych prosimy o kontakt bezpośredni, tel. 33 499 08 06, adres: Bielsko-Biała, ul. Jutrzenki 22 - mówi Joanna Edelman.

Działalność charytatywnaZbiórki żywności i związane z tym akcje charytatywne ze względu na sytuację epidemiczną musiały być organizowane w sposób inny niż do tej pory. Fundacja zaprzestała współpracy ze szkołami, gdyż niemożliwe stało się uczestnictwo wolontariuszy zachęcających w bezpośrednich kontaktach klientów dużych sieci handlowych do wsparcia takich akcji. Z drugiej strony bardzo potrzebna jest tego typu pomoc seniorom, osobom niepełnosprawnym i tym wszystkim, którzy stanowią najsłabszą grupę społeczną. Do tej pory z pomocy rzeczowej w postaci paczek z żywnością bądź z żywności przekazywanej w ramach programu Nie marnuj żywności korzystała liczna grupa, licząca ok. 350 osób.

Pandemia i na tę sferę życia wpłynęła bardzo niekorzystnie, pogłębiając i tak istotne problemy finansowe seniorów. Fundacja w tej sytuacji szukała sponsorów, którzy chcieliby sfinansować potrzeby jej podopiecznych. Dzięki wsparciu Centrum Handlowego Gemini Park, parafii św. Józefa i Chrystusa Króla, firm SUEZ oraz Auchan udało się przed Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia przygotować i wydać ok. 350 paczek. Zostały przekazane i w dużej części dostarczone do mieszkań samotnych mieszkańców osiedla, osób niepełnosprawnych lub przewlekle chorych.

W ubiegłym roku prawie przez cały czas wydawano żywność pozyskiwaną z dużych sieci handlowych - Tesco i Biedronka - w ramach programu Nie marnuj żywności. W czasie całkowitego lockdownu dostarczano ją z zachowaniem specjalnych standardów zabezpieczających obie strony przed zarażeniem. W pozostałym czasie, seniorzy, przestrzegając standardów epidemiologicznych, przychodzili i odbierali żywność w siedzibie fundacji.

- Rozmowy z beneficjentami działań fundacyjnych dają nam całkowitą pewność, że nasza działalność jest bardzo potrzebna, należy ją przystosować do obowiązujących w czasach pandemii przepisów, ale na pewno nie powinno się jej ograniczać. Na kontakt z nami, rozmowę, paczkę z żywnością, możliwość udziału w zajęciach, choćby zdalnych, czeka wiele osób - wyjaśnia Joanna Edelman.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.