bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 stycznia 2021
  • wyświetleń: 809

Górale na krawędzi. Unikną najgorszego?

Materiał partnera:

Swego czasu Franciszek Smuda prowadzący Górnika Łęczna przyznał, że „walczy o spadek. W podobnym położeniu w tym sezonie Ekstraklasy jest Podbeskidzie, ale bielszczanie chcą zrobić wszystko, by nie spać. Jakie są na to typy, kursy i przewidywania?

Górale na krawędzi. Unikną najgorszego?
fot. shutterstock.com


Pięć „tłustych” lat, czyli sezonów spędzonych w Ekstraklasie, po czym bolesny spadek i cztery trudne lata na zapleczu Ekstraklasy. Tak wyglądała ostatnia dekada piłkarskiej drużyny Podbeskidzia. Bielszczanie nie traktowani zbyt poważnie, wnieśli trochę świeżego powietrza do ligi i choć w każdym sezonie byli kandydatem do spadku, dzielnie się bronili. Po rozbracie i powrocie do Ekstraklasy miało być inaczej, ale zwłaszcza końcówka jesieni sprawiła, że dziś to właśnie „Górale” stoją w pierwszym szeregu do pierwszej ligi. Zimą robią wiele, by wiosną uciec znad przepaści…

Potrafili uratować ekstraklasowy bytW przeszłości bielszczanie przeżywali już taką sytuację. Nie tylko na papierze byli skazywani na spadek, ale i w ligowej rzeczywistości musieli mocno się napocić, by „oszukać przeznaczenie”. W sezonie 2012/13 zakończyli sezon na 14 miejscu z jednym punktem więcej od GKS Bełchatów, które spadło z Ekstraklasy. W rozgrywkach 2014/15 jedna wygrana mniej i Podbeskidzie spadło z ligi, a tak skończyło z trzema oczkami nad strefą spadkową. W obecnym sezonie miało być inaczej. Rok temu bielszczanie w pierwszej lidze prezentowali ciekawy i poukładany futbol. Trener zbudował zespół na piłkarzach głodnych sukcesów i pełnych chęci udowodnienia czegoś w piłce. Po raz kolejny jednak przeskok pomiędzy zapleczem a Ekstraklasą okazał się bolesny. 38 bramek straconych w 14 meczach. Cztery punkty straty do bezpiecznego miejsca i fatalna gra na wyjazdach. To znaki szczególne Górali z jesieni. Rok 2020 Podbeskidzie zakończyło pogromami - 0:5 z Piastem i 1:4 z Wisłą Płock.

Bukmacher nie ma wątpliwości. Spadnie TSP…Wszystko to złożyło się na takie a nie inne kursy bukmacherów. Podbeskidzie w gronie potencjalnych spadkowiczów ma najniższy kurs. STS, czyli największy bukmacher online w Polsce widzi sprawę jasno, tylko Stal Mielec i Warta Poznań mogą obawiać się zakończenia sezonu na ostatnim miejscu w ligowej tabeli, oznaczającym spadek z Ekstraklasy. Problem w tym, że oba wyżej wymienione klubu jesienią grały lepiej niż Podbeskidzie. W bielskim klubie postanowiono więc uratować Ekstraklasę. Najpierw dokonano zmiany na stanowisku szkoleniowca. Potem zakontraktowano czeskiego dyrektora sportowego i dokonano kilku wzmocnień. Podbeskidzie szuka piłkarzy w innych zespołach Ekstraklasy, stawiając na doświadczenie i odporność psychiczną oraz radzenie sobie z presją. Bo takowa wiosną Góralom będzie towarzyszyła. Każdy mecz będzie niezwykle istotny, straty punktowe mogą być trudne do nadrobienia. Żarty już dawno się skończyły, bo wszyscy w Bielsku-Białej doskonale zdają sobie sprawę z tego, że łatwiej jest spaść, ale wrócić już dużo trudniej. Nikt nie chce po raz kolejny nie chce tego przeżywać. Zobaczymy co wydarzy się do maja 2021…

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.