Wiadomości

  • 20 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1854

W 2021 roku trawa w Bielsku-Białej nadal będzie rzadziej koszona

Zima w styczniu dopiero zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze, tymczasem pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej już przygotowują się do sezonu letniego. W zmieniających się w tym roku okolicznościach, spowodowanych potrzebą wprowadzenia budżetowych oszczędności wprowadzono kilka istotnych zmian związanych z utrzymaniem zieleni rosnącej w obrębie pasa drogowego.

trawa, łąka kwietna, koszenie, lato, skwer
W 2021 roku trawa w Bielsku-Białej nadal będzie rzadziej koszona · fot. MZD Bielsko-Biała


Utrzymanie zieleńców i poboczy w tym roku pochłonie ok. 920 tys. zł i jest to kwota porównywalna do 2020 roku. Zaproponowane innowacje sprowadzają się do dwóch zasadniczych elementów. Po pierwsze koszenie trawników wzdłuż ulic będzie odbywać się rzadziej, niż w roku 2019 i latach poprzednich.

- Zmniejszenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych ma obniżyć koszty. Przy okazji przyczyni się to do utrzymania większej ilości wody w glebie, a to w nowych, „"suchych" czasach pozytywny efekt. Wcześniej trawniki koszono na głównych ulicach centrum miasta siedem razy, a na drogach dolotowych 4 razy w sezonie. W nowym systemie proces ma być powtarzany trzykrotnie. Drugi element zamiany polega na podzieleniu miasta na sektory tak, aby w ogłoszonym właśnie przetargu mogły startować również mniejsze firmy - informuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Jak dodaje MZD, inspektorzy spółki widzą w tym sposób na zwiększenie konkurencyjności, ale także wzrost zatrudnienia w małych lokalnych przedsiębiorstwach zajmujących się utrzymaniem zieleni. Nie bez znaczenia jest także aspekt organizacyjny. Niewielka firma, mająca pod swoja opieką wybrany rejon miasta, dokładniej i sprawniej może wykonać roboty. Zmiany wejdą w życie od rozpoczęcia tegorocznego sezonu wegetacyjnego.

mp / bielsko.info

źródło: MZD Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.