Wiadomości

  • 16 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1556

Klub Gaja zachęca do włączenia się do zbiórki na dentystę dla koni

Kolejny raz mamy szansę na pomoc koniom uratowanym przez bielski Klub Gaja. Tym razem chodzi o zapewnienie zwierzakom opieki dentystycznej.

Klub Gaja zachęca do włączenia się do zbiórki na dentystę dla koni
Klub Gaja zachęca do włączenia się do zbiórki na dentystę dla koni · fot. Klub Gaja


Z wiekiem zęby koni słabną, potrzebują coraz większej uwagi i zabiegów. Czasami, tak jak u ludzi, są też źródłem problemów, jak próchnica, diastemy, odsłaniające się szyjki zębinowe, a nawet zęby połamane na twardszym jedzeniu.

Podopieczni Klubu Gaja są pod wieloletnią, specjalistyczną opieką weterynaryjną doświadczonej doktor stomatolog. Problemy ich uzębienia obejmują chyba większość wyżej wymienionych, trudnych do leczenia sytuacji. Utrzymanie ich zębów w jak najlepszy stanie wymaga częstszych wizyt stomatologa, dodatkowych zabiegów - takich, jak RTG czaszki, zaopatrywanie zębów w tymczasowe plomby (cementowanie), aż po wyrywanie zębów. Konieczna jest też standardowa korekta uzębienia, którą należy wykonywać minimum raz w roku. W przypadku problemów trzeba to nawet robić częściej.

Tym razem w największej potrzebie jest White Lady, która wymagała obustronnego zdjęcia RTG czaszki po uszkodzeniu aż dwóch zębów. Lady ma już 23 lata, czuje się świetnie tylko dzięki opiece, jaką otrzymuje przy wsparciu darczyńców.

Teraz White Lady czeka zabieg korekcji uzębienia, tak samo jak jej życiowego towarzysza Pegaza - on również będzie miał cementowane zęby. Konie czeka wizyta stomatologa już w lutym. Dlatego Klub Gaja prosi o pomoc w zebraniu środków na ten cel.

Szczegóły zbiórki znajdują się tutaj.

Klub Gaja uratował 60 koni, niektóre hodowane były na mięso i miały trafić do rzeźni. Nadal potrzebują pomocy. Wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu wiek, stan zdrowia, urazy fizyczne i psychiczne. Klub jest organizacją pożytku publicznego. Konie ratuje tylko dzięki hojności darczyńców.

mp / bielsko.info

źródło: Klub Gaja

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.