bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1307

Bielsko-Biała z kolejnymi nagrodami w dziedzinie ekologii

Bielsko-Biała po raz kolejny wyróżnione w dziedzinie ekologii. Tym razem w 19. edycji konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii rozstrzygniętego właśnie na łamach najnowszego wydania pisma branży ochrony środowiska - Ekologia. Miasto zostało docenione w kategoriach związanych z edukacją ekologiczną i ochroną powietrza.

Na zdjęciu uczestnicy Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii w 2019 roku
Na zdjęciu uczestnicy Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii w 2019 roku · fot. UM Bielsko-Biała


Bielsko-Biała otrzymało wyróżnienie w kategorii ochrona powietrza, odnawialne źródła energii za "Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery Bielska-Białej" i Ekolaur Polskiej Izby Ekologii w kategorii "edukacja ekologiczna" za kampanię promocyjno-edukacyjną pn. "Bielsko-Biała chroni klimat".

Kapituła konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii przyznała w 2020 roku 16 wyróżnień i 11 Ekolaurów oraz medale Za zasługi dla zrównoważonego rozwoju. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii, ekoprodukt, zielone technologie, edukacja ekologiczna, ochrona przyrody i zwiększenie bioróżnorodności, energooszczędność, efektywność energetyczna oraz całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska.

"Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery Bielska-Białej" to działania miasta prowadzone od 2007 roku polegające na dotowaniu wymiany nieekologicznych kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła przez realizację zadania o tej nazwie. W ostatnich latach weszły w najbardziej intensywną fazę. Od 2020 roku nastąpiło znaczne zwiększenie rocznej liczby modernizowanych źródeł ciepła. Planowane jest dalsze utrzymanie puli dotacji na poziomie co najmniej 450 modernizacji kotłowni rocznie przy tym samym poziomie maksymalnego dofinansowania - 8 tys. zł do nowych źródeł gazowych, elektrycznych lub olejowych oraz 16 tys. zł do pomp ciepła. Warto dodać, że zainteresowanie mieszkańców Bielska-Białej udziałem w programie nie słabnie.

Natomiast kampania promocyjno-edukacyjna "Bielsko-Biała chroni" klimat to odpowiedź na wyzwania środowiskowe dotykające całej Europy. Jest przykładem innowacyjnej kooperacji społecznej, mającej pomóc w osiągnięciu unijnych celów klimatycznych na poziomie lokalnym. Kampania została uruchomiona w 2011 roku, a na rok 2019 przypadła jej 9. edycja. Intencją przedsięwzięcia jest zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców i podmiotów lokalnych w miejską strategię energetyczno-środowiskową oraz promocja ekologicznego stylu życia, a także edukacja w zakresie oszczędzania energii.

Kampania zbudowana jest z wielu działań, ale jej podstawowe filary powtarzane corocznie to: konkurs ekologiczny Szanuj energię, chroń klimat, adresowany dla dzieci i młodzieży od przedszkola do szkoły ponadpodstawowej - oraz widowiskowa impreza dla mieszkańców Beskidzki Festiwal Dobrej Energii.
Inicjatywa pokazuje, w jaki sposób administracja lokalna, przedsiębiorstwa, szkoły i przedszkola, media i obywatele mogą skutecznie włączać się w strategię ochrony powietrza. Wykorzystując nowoczesne podejście do komunikacji społecznej, samorząd terytorialny pozytywnie wpłynął na postawy mieszkańców i przedsiębiorców. W pierwszym roku kampanii pozyskano ponad 1.000 ambasadorów klimatu, wpływowych ludzi ze świata biznesu, polityki, sportu i kultury oraz obywateli miasta. Kampania ma duże znaczenie dla integracji mieszkańców wokół wspólnej idei czystego środowiska i miasto będzie ją kontynuować w kolejnych latach.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.