bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1210

Cyberpunk 2077 - błędy, bugi oraz rekordowa sprzedaż

Materiał partnera:

Wiele osób zastanawia się, dlaczego mimo takiego wielkiego sukcesu (i jednocześnie porażki) tak niewiele osób rzuca się do gardła CD projektowi, podczas gdy inne studia takie jak Bethesda wręcz utonęły i stały się jedne z najbardziej znienawidzonych w oczach graczy. Jak więc wygląda sytuacja z twórcą cyberpunka oraz samą grą?

Cyberpunk 2077 - błędy, bugi oraz rekordowa sprzedaż


Błędy i kiepski port na konsoleNaturalnie pierwszą kwestią o jakiej sobie powiemy, jest praktycznie niegrywalność na konsolach Xbox one i Playstation 4. Gra zbiera tragiczne oceny, ale co zadziwiające gracze nie krytykują samej historii gry, nie mówiąc już o tym, że wielu oceniających deklaruje, że po naprawieniu błędów bardzo chętnie przejdą całą grę na swojej konsoli.

Według nas sama gra nie powinna pojawić się na konsoli w tym roku - widać tutaj problemy komunikacyjne działu marketingowego z developerami. Najlepszą strategią, jaka powinna zostać objęta byłoby olanie konsol, na rzecz PC-tów - w końcu większość sprzedaży i tak jest na pc-tach, więc z logicznego punktu widzenia czas poświęcony na nieudolną konwersje na konsole powinien zostać przeznaczony właśnie na naprawę błędów na pc-tach. Dopiero po załataniu największych dziur, CD projekt powinien zająć się konsolami, ponieważ konwersja na konsole zazwyczaj zajmuje dużo czasu i z reguły nigdy nie jest do końca udana - chociaż w naszej opinii ta gra nigdy nie powinna pojawić się na konsolach. No ale najwyraźniej ktoś na górze jest bardzo chciwy, ale to już zostawiamy do dysputy wam.

RekordyNie da się ukryć, że CD Projekt bije swoim tytułem rekord za rekordem - co nie jest dziwne, bo w końcu gra znajduje się już 8 lat w głowach głównych twórców tej gry. Naturalnie pierwszym rekordem, jaki został pobity, jest oczywiście ilość sprzedanych kopii, oraz graczy, którzy byli zalogowani w grze naraz na platformie steam. Akcje CD Projekt przekroczyły miliard złotych, co sprawiło, że studio uzyskało najwyższe obroty kiedykolwiek, ale tylko czas pokaże, czy ta gra złamie kręgosłup CD Projekt, czy też stanie się ich największym sukcesem.

CD Projekt będzie miało duży problem z tą grąZ racji samych rozmiarów tego projektu, CD Projekt będzie mógł mieć ogromny problem, aby naprawić najpoważniejsze błędy. Jak już wspomnieliśmy - gra jest tworzona już od 8 lat, więc naturalnie osoby, które wcześniej pracowały przy tym tytule - już tego nie robią, co może być problematyczne, oraz ,,łatanie” samego kodu może stanowić ogromny problem. Developerzy na pewno będą mieli ogromny problem z samą optymalizacją gry, ponieważ oprócz naprawy portu na PC-ty, muszą również zrobić to samo z konsolami, co niewątpliwie doprowadzi do wypalenia bądź odejścia części z nich. Póki co CD projekt z racji swojego postępowania po prostu uczciwie dostało ogromny kredyt zaufania, ale musimy pamiętać o tym, że cierpliwość graczy w każdym momencie może się skończyć - co może pogrzebać dobrą reputację CD Projekt na lata. Tak naprawdę czas pokaże, czy CD Projektowi uda się naprawić tą grę, ponieważ ten tytuł może stanowić ,,magnum opus” tego studia, co sprawi, że następne tytuły nie będą już tak respektowane, oraz kupowane.

Największym problemem mimo wszystko jaki CD Projekt musi naprawić, jest komunikacja między marketingiem, który widocznie ,,przepromował” grę, oraz naobiecywał po prostu za dużo, podczas gdy developerzy zapewne pracują nad tytułem po 14-16 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu - OD ROKU. Liczymy na to, że mimo wszystko CD Projekt zrobi dobrze swoją robotę, naprawi grę, oraz w przyszłości tworzy kolejne tytuły, które będą tak samo dobre, lub porównywalne do Cyberpunka 2077. W końcu smutno by było patrzeć jak jedyne studio, które jeszcze szanuje swoich graczy oraz odbiorców imploduje, ponieważ ugryzło więcej, niż potrafi przełknąć.

Kto zarobił najwięcej na cyberpunku?Co ciekawe, nie tylko sami twórcy. Legalni bukmacherzy oferowali zakłady na cyberpunka 2077, które były popularne tak naprawdę na całym globie - można było obstawiać takie kwestie, jak czy Cyberpunk przebije wszystkie dotychczasowe rekordy, czy też nawet ilość graczy, która będzie jednocześnie grała w ten tytuł podczas premiery. Naturalnie wygrane były naprawdę spore, ponieważ nawet Polscy bukmacherzy nie spodziewali się tak ogromnego sukcesu tej gry.

Podsumowując - Cyberpunk 2077 - moloch który albo ozłoci, albo zabije CD ProjektNie da się ukryć, że CD Projekt postawił przed sobą bardzo ambitny cel. Póki co gra nie jest i nie będzie pod ostrzałem, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej - przez następne kilka miesięcy CD Projekt zadeklarował, że będzie robić co tylko może, aby naprawić grę. Pamiętajmy jednak, że mimo iż CD Projekt z racji swojego dobrego postępowania i szacunku w stosunku do swoich graczy dostał ogromny kredyt zaufania, to cierpliwość graczy może się bardzo szybko skończyć - co pogrzebie ten projekt na dobre - a następny tytuł CD Projekt na pewno wtedy nie będzie tak oczekiwany, jak cyberpunk 2077 właśnie - ale teraz wszystko zależy od tego, jak CD Projekt rozwiąże tą sytuację.