Wiadomości

  • 11 stycznia 2021
  • wyświetleń: 4243

Skąd duża liczba zgonów pod koniec 2020 roku? Wiceprezydent wyjaśnia

Dane statystyczne z końca 2020 roku mogą co najmniej budzić zaniepokojenie. Na terenie Bielska-Białej odnotowano drastyczny wzrost przypadków zgonów mieszkańców Podbeskidzia. Póki co nie wiadomo dokładnie, dlaczego do tego doszło.

ratusz, urząd miejski
Skąd duża liczba zgonów pod koniec 2020 roku? Wiceprezydent wyjaśnia · fot. UM Bielsko-Biała


Na znaczny wzrost przypadków śmierci mieszkańców Bielska-Białej pod koniec 2020 roku zwrócił uwagę radny Roman Matyja, który zaapelował w tej sprawie do władz miasta, by te zbadały sprawę.

- Tak znaczny wzrost przypadków śmiertelnych w porównaniu do listopada 2019 roku 168 zgonów i aż 356 zgonów w listopadzie 2020 roku musi budzić niepokój i powinien skłaniać do refleksji nad powodami zaistniałej sytuacji - stwierdził.

Jak wyjaśnili miejscowi urzędnicy, dane dotyczące zgonów oprócz mieszkańców Bielska-Białej uwzględniają także osoby niezamieszkałe w mieście - zgon nastąpił w Bielsku-Białej, ale osoba zmarła była mieszkańcem innej gminy.

- Jeżeli dla porównania oprzeć się na danych z ewidencji ludności a więc uwzględnić wyłącznie osoby, które zmarły w listopadzie w 2020 roku i w chwili zgonu były zameldowane na pobyt stały w Bielsku-Białej, to w listopadzie 2020 roku zmarło 275 mieszkańców miasta. Dla porównania, uwzględniając te same kryteria, w listopadzie 2019 roku zmarło 139 mieszkańców Bielska-Białej - poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał, z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w zakresie liczby zgonów Polaków wynika, że problem wzrostu zgonów dotyczy całego kraju.

- Aktualnie brak jest analizy danych o przyczynach zgonów. Z informacji pozyskanej z Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddziału w Bielsku-Białej wynika, że dane te udostępnione zostaną najwcześniej w lipcu 2020 roku. Odbudowa systemu ochrony zdrowia, a tym samym zdrowia Polaków, niewątpliwie będzie procesem i wymagać będzie stosownych uregulowań na szczeblu centralnym - dodał wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.