Wiadomości

  • 8 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1613

11 mln zł na inwestycje w Szpitalu Wojewódzkim w 2020 roku

Prawie 11 mln złotych wydał na inwestycje w 2020 roku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych podkreślił, że pomimo pandemii SARS -CoV-2, udało się zrealizować większość planów.

szpital wojewódzki
11 mln zł na inwestycje w Szpitalu Wojewódzkim w 2020 roku · fot. bielsko.info


Szpital Wojewódzki na prace modernizacyjne i budowlane wydał 2,3 mln złotych. Na zakup sprzętu i aparatury medycznej przeznaczył 8,5 mln złotych. Na realizację tych zadań placówka pozyskała 9,9 mln złotych dotacji. - Największy procent stanowią pieniądze otrzymane z Województwa Śląskiego. To ponad 5,5 mln złotych. Z unijnych funduszy pozyskaliśmy ponad 3 mln złotych. Z budżetu państwa dostaliśmy 1,3 mln złotych. Nasz własny udział w tych wszystkich inwestycjach wyniósł natomiast 800 tysięcy złotych - powiedział dyrektor Matlakiewicz.

Łukasz Matlakiewicz wyjaśnił, że jednym z większych wyzwań w dobie pandemii SARS -CoV-2 są prace budowlane związane ze zmianą lokalizacji oddziałów chirurgii ogólnej i naczyniowej, a także neurologii. - Inwestycja ruszyła z pewnym opóźnieniem. Baliśmy się, że w ogóle nie uda się jej rozpocząć - przyznał dyrektor. Prace budowlane prowadzone są z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Przed remontem oddział neurologii liczył 37 łóżek. Po dokonaniu przebudowy znajdzie się tam 50 łóżek. Przebudowa ma zakończyć się w lutym.

Z dotacji Województwa Śląskiego bielska placówka kupiła m.in. sprzęt do walki z SARS -CoV-2.
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupił również wysokiej klasy mikroskop operacyjny, służący do zabiegów neurochirurgicznych. Sprzęt kosztował 1 mln 50 tysięcy złotych. Województwo Śląskie przekazało na ten cel 1 mln 40 tysięcy złotych. Nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużony mikroskop, używany od początku funkcjonowania Oddziału Neurochirurgicznego, czyli przez blisko 20 lat. Zaletami nowego urządzenia jest znakomita jakość obrazu, w znacznym stopniu zautomatyzowana obsługa, możliwość archiwizowania obrazów i filmowania przeprowadzanych operacji w wysokiej rozdzielczości.

Nowoczesne aparaty do RTG i USG pomogą w leczeniu pacjentów kardiologicznych. Aparat RTG z ramieniem C umożliwia zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Sprzęt trafił do pracowni elektrokardiografii i elektrofizjologii, gdzie wykonuje się m.in. zabiegi ablacji. Z USG korzystać będą pacjenci leczeni w poradni kardiologicznej.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.