bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2166

Nadal nie wiedzą, że palenie śmieci to trucie siebie i innych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

O zagrożeniu, jakim dla zdrowia jest spalanie śmieci, mówi się od lat. Mimo to są tacy mieszkańcy Bielska-Białej, którzy nadal sobie z tego nie zdają sprawy, że wrzucając do pieców odpadki, trują siebie i innych.

Reklama

komin, dym, smog
Nadal nie wiedzą, że palenie śmieci to trucie siebie i innych · fot. UM Bielsko-Biała


Okazuje się, że to nie tylko zła wola, ale często zwykła niewiedza jest przyczyną tego, że zimą nad Bielskiem-Białą utrzymuje się smog…

- Nie ma prawie dnia, by nie dochodziły do mnie sygnały od zniecierpliwionych mieszkańców, pod wątpliwość poddających skuteczność działania urzędu i służb miejskich na rzecz poprawy stanu powietrza atmosferycznego. Istnieje spora grupa mieszkańców, którzy za nic mając nasze zdrowie i życie, świadomie lekceważąc zasady współżycia społecznego, korzystają z kotłów CO na paliwo stałe, a nawet dopuszczają się spalania w nich śmieci i innych odpadów. (...) Rozmowy z mieszkańcami prowadzą także do wniosku, iż spora ich część nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości spalania paliw stałych, a przede wszystkim nie wie, że istnieje uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego zobowiązująca do wymiany starych kotłów CO na nowe, ekologiczne źródła energii - napisał w swej interpelacji skierowanej do władz Bielska -Białej miejscowy radny Bronisław Szafarczyk.

I zawnioskował do włodarzy o podjęcie szerokiej kampanii informacyjnej nie tylko o szkodliwości spalania paliw stałych, ale przede wszystkim o obowiązku wymiany kotłów.

- Jednym z elementów wprowadzonego w 2019 roku i wciąż rozwijanego projektu związanego z montażem ekosłupków na terenie miasta jest właśnie edukacja. Poprzez zagęszczenie sieci mieszkańcy mogą stwierdzić, jak wygląda jakość powietrza w ich najbliższym otoczeniu. Jeszcze w grudniu 2020 roku został wykonany wydruk kalendarzy o ochronie powietrza oraz uzupełniono edycję ulotek antysmogowych i zaopatrzono w nie eko-patrol straży miejskiej, a także umieszczono artykuł o ochronie powietrza na stronie internetowej urzędu miejskiego - odpowiedział Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał, na styczeń zaplanowano także szereg działań edukacyjnych, m.in. Beskidzki Festiwal Dobrej Energii czy konkursy i akcje promocyjno-edukacyjne.

- Działania są obecnie ograniczone ze względu na trwającą pandemię, ale wraz z poprawą sytuacji zostaną one reaktywowane - zapewnił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj