Wiadomości

  • 7 stycznia 2021
  • 10 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5034

Nadleśnictwo Bielsko: Wycinka drzew to zabiegi ochronne

Wycinka drzew prowadzona w rejonie Palenicy wzbudziła niepokój miłośników przyrody. Jak się jednak okazuje, to jedynie zabiegi pielęgnacyjne i ochronne.

Nadleśnictwo Bielsko: To nie wycinka, a zabiegi ochronne
Nadleśnictwo Bielsko: To nie wycinka, a zabiegi ochronne · fot. Konrad Łoś


Część mieszkańców Bielska-Białej zaniepokoiła prowadzona przez Nadleśnictwo Bielsko wycinką drzew w okolicy Palenicy. W tej sprawie interweniował ich przedstawiciel, bielski radny Konrad Łoś.

Jak wyjaśnili leśnicy, cięcia w tym rejonie są wykonywane w dojrzewającej buczynie i mają za zadanie przerzedzenie rosnących drzew tak, aby pozostałe miały lepsze warunki rozwoju, były odporniejsze na zagrożenia ze strony wiatrów czy obfitych opadów śniegu.

- Zabiegi takie przeprowadza się regularnie, zazwyczaj w odstępach dziesięcioletnich, a w ich wyniku usuwanych jest około 10 procent drzew - wyjaśnił Marek Czader, nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko.

Przedstawiciel lasów podkreślił także, że nie ma obaw co do całkowitej wycinki drzew w tym rejonie, a las będzie tam rósł jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.