bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1908

Poznaj historię bielskich pomników dzięki tablicom multimedialnym

Pięć pomników w mieście może przemówić o swojej historii. Zainstalowano przy nich nowy system multimedialnych informacji.

Przy bielskich pomnikach stanęły tablice multimedialne
Przy bielskich pomnikach stanęły tablice multimedialne · fot. UM Bielsko-Biała


Z końcem grudnia przy pomniku Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy, przy diabełku zwanym Małym Satyrem schowanym w murze zamkowym, przy fontannie z figurkami trojga dzieci na placu Bolesława Chrobrego, obok Syrenki przy Przechodzie Schodowym oraz obok rzeźby Poczytaj mi, mamo znajdującej się przy Książnicy Beskidzkiej zamontowano stosowne tablice umożliwiające zapoznanie się z ich historią.

Pomysł zrodził się jeszcze pod koniec 2019 roku. Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała oraz radna bielskiej Rady Miejskiej Renata Gruszka zwrócili się o inwentaryzację rzeźb i pomników mieście oraz umieszczenie w ich otoczeniu krótkiej informacji na temat twórców pomników oraz czasu powstania. Niemal w tym samym czasie pojawiła się propozycja wdrożenia w Bielsku-Białej systemu multimedialnego Poznaj historię. Oba te pomysły uzyskał pozytywną opinię Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Bielska-Białej.

- Początkowo przygotowywano realizację obydwu zadań równolegle, jednak z czasem powstał pomysł, aby obydwa zadania połączyć i odpowiedni przekaz umieścić na jednym nośniku - informuje naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wiesław Maj.

W zbieraniu i weryfikowaniu informacji do przygotowywanego przez wykonawcę przekazu pisemnego oraz dźwiękowego, firmę QR Communication Sp. z o.o. z Opola, pomogły Wydział Promocji i Sportu, Wydział Kultury i Sztuki, Wydział Prasowy Urzędu Miejskiego oraz m.in. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Przy bielskich pomnikach stanęły tablice multimedialne
Przy bielskich pomnikach stanęły tablice multimedialne · fot. UM Bielsko-Biała


- Po decyzji o połączeniu informacji na jednym nośniku, kolejnym etapem było ustalenie jego formy. Ostatecznie ustalono, że forma nośnika ma nawiązywać do stylistyki elementów powszechnie stosowanych w przestrzeni publicznej miasta. Nakreślono ogólny zarys - szkic tego stojaka z tablicą informacyjną - wyjaśnia naczelnik Wydziały Gospodarki Miejskiej UM.

Pod koniec grudnia przy pięciu pomnikach stanęły stojaki z tablicami. Krótka informacja pisemna umieszczona na tabliczce umożliwia zapoznanie się z tym, kto i kiedy wybudował ten postument. Jednocześnie posiadacze smartfonów mają okazję, by posłuchać ciekawej oraz przyjemnej w tonacji informacji dźwiękowej. Po zeskanowaniu smartfonem kodu QR z tabliczki informacyjnej należy kliknąć na wyświetlający się link, następnie nacisnąć przycisk start oraz odebrać połączenie poprzez kliknięcie zielonej słuchawki. Wtedy uruchamia się przekaz dźwiękowy i można odsłuchać przygotowany materiał. W każdej chwili można zakończyć połączenie poprzez kliknięcie wyświetlającej się czerwonej słuchawki.

- Przy Małym Satyrze i fontannie nośniki informacji są zamocowane na gotowo, natomiast przy pozostałych obiektach są jeszcze uzbrojone w deskowe zabezpieczenia z powodu konieczności wykonania specjalnych stóp fundamentowych i okresu utwardzania betonu. Wykonawca deklaruje ostateczne uporządkowanie terenu zaraz po Nowym Roku - dodaje Wiesław Maj.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.