bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 grudnia 2020
  • wyświetleń: 403

Kije do golfa - z jakiego materiału są produkowane?

Materiał partnera:

Zaczynając od podstaw, warto wspomnieć, że na samym początku historii golfa jego prekursorzy uderzali kamienie kijami pasterskimi. Na szczęście od tamtej pory wiele się zmieniło. Pierwsze kije, produkowane w XIII wieku, były drewniane ze skórzanym, poręcznym uchwytem. Do tworzenia drewnianych główek kijów służyły takie rodzaje drzew jak: grusza, jabłoń, ostrokrzew czy buk, natomiast do robienia shaftów (trzonków) wykorzystywano jesion i orzech. Łączono je z główką za pomocą specjalnych szyn, do których wiązania używano skórzanych pasów.

Kije do golfa - z jakiego materiału są produkowane?


Historia kijów golfowych - od drewna po grafitPóźniej, w XVII wieku, do produkcji kijów golfowych wprowadzono metale i fragmenty kości. Pierwsze tego typu pojawiły się kije z ołowianymi główkami. Były jednak zbyt ciężkie, zaczęto więc do ich wykonania wykorzystywać żelazo. Około XIX wieku drewniane kije z małymi główkami zastąpiono większymi (tzw. baffy i brassie), w których znajdowały się wkładki z brązu. XIX-wieczne shafty były nadal wykonywane z drewna hikorowego i bambusowego, w latach 20. XX wieku do użycia weszły trzonki z metalu. Cieszyły się ogromną popularnością, ponieważ były tanie i odpowiednie do uderzania piłek, które również pojawiały się w coraz nowszych odsłonach. W XX wieku do obiegu wprowadzono też kije ze stalowym shaftem. Wówczas na dużą skalę rozpoczęto produkcję kijów golfowych z metalowymi główkami, do której wykorzystywano także aluminium. W 1973 roku na rynek wszedł grafitowy shaft, rozpoczęto również produkcję kijów z grafitu i tytanu.

Współczesne kije golfowe - stal, grafit, tytanObecnie przemysł golfowy jest bardzo prężnym i generującym ogromne dochody biznesem. Podstawowymi materiałami do produkcji kijów golfowych są grafit i tytan, nieustannie jednak pojawiają się nowości. Pojawiły się m.in. propozycje shaftów wykonanych z nowoczesnych materiałów kompozytowych. Takie kije do golfa są doskonałe dla osób początkujących, ponieważ ich zaletą jest dużo większa elastyczność, dzięki czemu przejmują część energii powracającej do gracza ze źle wyprowadzonych rzutów, tym samym chroniąc przed urazami dłoni. Trzonki kompozytowe są jednak dość drogie.

Golf jest dyscypliną techniczną i trudną, dlatego dobór odpowiedniego kija jest bardzo ważny. Zależy od niego komfort gry i precyzja uderzeń. W zależności od typu kija inny jest sposób jego produkcji. Obecnie wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów kijów golfowych: woody, irony, hybrydy, wedge i puttery. Kije typu wedge, hybrid, iron, fairway wood i putter przeważnie są odlewane z formy. Z kolei kije typu driver oraz główki kija produkuje się metodą kucia. Sklep golfowy Bogigolf oferuje wszystkie rodzaje kijów.

Kije do golfa - z jakiego materiału są produkowane?


Woody, czyli drewna, służą do otwarcia dołków i długich uderzeń z fairway'u. Dawniej były wykonywane z drewna, jednak w dzisiejszych czasach powszechnie stosuje się tytan, który sprawia, że kije mają masywniejszą główkę i są dłuższe. Woody dzieli się na dwa rodzaje: drivery i fairway woody. Żelaza stosuje się do gry na fairway'u. Zarówno shaft, jak i główka takiego kija wykonane są z metalu. Hybrydy natomiast powstały z połączenia elementów charakterystycznych dla woodów i ironów. Wedge z kolei służą do krótkiej gry na terenie fairway'a oraz omijania przeszkód, a w budowie przypominają irony.

Każdy kij golfowy składa się z czterech części: chwytu (gripu), trzonka (shaftu), hosela i główki kija (club head). Shafty są zrobione z różnych materiałów - od stali i grafitu, aż po tytan, mają różne twardości oraz grubości. Czasami wykonuje się je z kompozytu żywicy z włóknem węglowym. Kije golfowe z shaftami grafitowymi są droższe od kijów z shaftami stalowymi, czasami różnica wynosi nawet 50% ceny, więc jest znacząca. Większość driverów i woodów ma grafitowe shafty, gdyż są to najdłuższe kije w torbie golfowej, w związku z czym 45 calowy wood na stalowym shafcie byłby zbyt ciężki dla wielu graczy. Wiele zależy natomiast od swingu - jeśli gracz ma wolniejszy swing, warto rozważyć zakup kijów na grafitowym shafcie, by zwiększyć dystans, a tym samym łatwiej osiągać wyższą trajektorię lotu piłki. Przy szybkim swingu czy też szybkim tempie zamachu warto przyjrzeć się ku kijom na stalowym shafcie. Uderzenia będą wówczas bardziej powtarzalne, a lot piłki lepiej kontrolowany.