Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 grudnia 2020
  • wyświetleń: 321

Konduktometry - charakterystyka i zastosowanie

Materiał partnera:

Konduktometr to rodzaj urządzenia pomiarowego wykorzystywanego powszechnie do różnych zastosowań badawczych. Czym się charakteryzuje? Dlaczego warto go stosować? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Dobrej klasy konduktometry to zazwyczaj niewielkie, mobilne urządzenia, które można zabrać ze sobą w teren i dokonać pomiarów bezpośrednio na miejscu. Nadają się więc nie tylko do pracy w laboratoriach.

Konduktometry - charakterystyka i zastosowanie


Do czego służy konduktometr?Konduktometry to sprzęty wykorzystywane do pomiaru przewodności roztworu elektrolitów. Przewodność elektryczna (tj. konduktancja) stanowi miarę podatności konkretnej substancji albo elementu na przepływ prądu elektrycznego. Im większa okazuje się konduktancja badanej próbki, np. wody ze stawu, tym większe jest jej zanieczyszczenie.

Zastosowanie konduktometruJak już wspomniano wcześniej, konduktometry znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. Stanowią niezbędny element wyposażenia wielu laboratoriów badawczych, ale mogą być wykorzystywane również na świeżym powietrzu, bez obaw o nieprawidłowe wykonanie pomiarów.

Konduktometry służą do wykonywania pomiarów przewodności roztworu elektrolitów, a następnie określania m.in. stopnia zanieczyszczenia próbki. Mogą być ponadto używane do pomiaru zasolenia wody, jak również do miareczkowania konduktometrycznego. Pomiary za pomocą tego urządzenia pozwalają też na określenie stężenia danego związku zawartego w badanej cieczy.

Czujniki konduktometrów są powszechnie wykorzystywane w stacjach oczyszczania wody, jak również HPLC oraz mikroelektroforezie kapilarnej.

Sposób użyciaOmawiany rodzaj urządzeń wyróżnia się bardzo prostą obsługą. Pomiary są dokonywane poprzez umieszczenie czujnika konduktometrycznego w badanej cieczy, a po niedługim czasie sprzęt sam podaje gotowy wynik. Należy przy tym pamiętać, że pomiary mogą się nieco różnić, w zależności od klasy urządzenia oraz jego dokładności. Najlepszej jakości sprzęty pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych wyników.

W profesjonalnych sklepach dostępne są różne modele konduktometrów. Dużą wygodą korzystania charakteryzują się zwłaszcza modele automatycznie zapisujące w pamięci uzyskiwane wyniki. Urządzenia tego rodzaju samodzielnie przygotowują cyfrową analizę otrzymanych wyników, skracając tym samym znacząco czas pracy użytkownika. Podłączając komputer do urządzenia, można szybko zebrać i dowolnie obrabiać uzyskane dane w taki sposób, aby ułatwić sobie ich analizowanie. Opcja ta bardzo usprawnia i przyspiesza przygotowywanie dowolnych raportów oraz podsumowań na temat badanych substancji.

Wysokiej jakości urządzenia można stosować w różnych warunkach, nawet podczas niesprzyjającej pogody. Nowoczesne sprzęty są wygodne w użytkowaniu, a dzięki specjalnym paskom na nadgarstek można mieć pewność, że nie wypadną z ręki. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych, solidnych materiałów do produkcji urządzenia wyróżniają się trwałością i długotrwałą użytecznością. Czytelne, duże wyświetlacze pozwalają na wygodne i szybkie odczytywanie wyników.