Wiadomości
- 27 grudnia 2020
- wyświetleń: 4308
Specjalne logo i oprawa graficzna na 70-lecie połączenia Bielska i Białej
W przyszłym roku bielszczanie będą świętować 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Z tej okazji miasto przygotowało specjalne logo i oprawę graficzną obchodów. Od 23 grudnia logo można zobaczyć na banerze wywieszonym na budynku Ratusza.
Na logo składa się pomarańczowo-zielony napis 70 lat razem Bielsko-Biała. Cyfra siedem jest zielona, zero obok imituje dwukolorowe serce - po jednej stronie pomarańczowe, po drugiej zielone, przecięte białą wijącą się wstęgą. Serce to oba miasta i dzieląca je rzeka Biała. Logo może być wykorzystywane w przestrzeni publicznej - na banerach czy bilboardach, ale też na urzędowym papierze i kopertach do korespondencji, ulotkach i zaproszeniach oraz materiałach promocyjnych. Będzie go można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta.
Warto dodać, że wraz z logo powstały projekty gadżetów związanych z 70-leciem i motyw dekoracyjny. Gadżety to torby papierowe, długopisy, kubki, koszulki, bandany, maski ochronne, smycze reklamowe czy ramki na rejestracje samochodowe.
Na motyw dekoracyjny składa się natomiast kolorowa grafika przedstawiająca Bielsko i Białą wraz z łączącym je mostem oraz budynkami charakterystycznymi dla miasta - po lewej Teatrem Polskim, katedrą św. Mikołaja, ewangelickim kościołem Zbawiciela i zamkiem Sułkowskich, a po prawej Ratuszem, kamienicą Pod Żabami, kościołem Opatrzności Bożej i kościołem ewangelickim im. Marcina Lutra.
Autorem projektu oprawy graficznej obchodów jest bielszczanin, grafik, malarz i rysownik Piotr Wisła.
Plany obchodów rocznicy połączenia Bielska i Białej były bardzo ambitne. Już w połowie tego roku powstał specjalny zespół, który opracował ich program. Niestety, pandemia i konieczność szukania oszczędności w kasie miasta nie pozwolą na ich realizację. O tym, jakie wydarzenia zostaną zorganizowane dla uczczenia rocznicy, tak naprawdę zdecyduje sytuacja związana z pandemią. Będą się one odbywały głównie w instytucjach kultury i miejskich placówkach oświatowych. Obchody jako działanie priorytetowe zostały również wpisane do programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi.
Być może, o ile pozwoli na to sytuacja, część imprez cyklicznych, które odbywają się w mieście, zostanie wzbogacona o specjalne elementy związane z 70-leciem. Planowane są koncerty i dwudniowa konferencja naukowa.
Historia połączenia Bielska i Białej sięga czasów międzywojennych. Bielsko, którego powstanie datuje się na XIII w., położone było na Śląsku Cieszyńskim i stanowiło w międzywojniu część autonomicznego województwa śląskiego. Znajdująca się w Małopolsce Biała, założona z końcem XVI w., należała wtedy do województwa krakowskiego.
W latach II wojny światowej oba miasta połączono i wcielono do Rzeszy, a po wojnie powrócono jednak do pierwotnego podziału miast. Granice Śląska Cieszyńskiego i Małopolski nadal wyznaczała rzeka Biała. Dopiero 1 stycznia 1951 roku formalnie scalono oba miasta w jeden organizm miejski zwany odtąd Bielskiem-Białą. I tak w styczniu 2021 r. bielszczanie świętować będą 70. rocznicę tego wydarzenia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.