bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1606

Odkurzacze i oczyszczacze w walce ze smogiem w przedszkolach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Nie wszystkie żłobki i przedszkola w Bielsku-Białej zaopatrzone są w oczyszczacze powietrza. Dlatego grupa miejscowych radnych po raz kolejny zaapelowała o kupno odpowiednich urządzeń. Kilkadziesiąt takich urządzeń trafi do miejscowych placówek. W walce o "oddech przedszkolaka" użyte też będą nowoczesne odkurzacze.

przedszkole, żłobek
Odkurzacze i oczyszczacze w walce ze smogiem w przedszkolach · fot. bielsko.info


Radni Klubu Niezależni.BB przypomnieli, że od kilku lat w bielskim samorządzie dyskutowana jest kwestia zakupu oczyszczaczy powietrza dla publicznych przedszkoli i żłobków. Propozycja wyposażenia placówek miejscowego Zarządu Oświaty w urządzenia wychwytujące pył pochodzący ze smogu została jednak w 2019 roku zaopiniowana przez ratusz negatywnie.

- Wynikało to z rezultatów badań, jakie przeprowadzono w placówkach dla dzieci w Krakowie. Ekspertyza sugerowała, że największymi emitentami pyłów w pomieszczeniach przedszkolnych są dywany, koce czy pluszowe zabawki, toteż kupno oczyszczaczy pociągałoby za sobą częstą wymianę filtrów, wysokie koszty finansowe i relatywnie niską skuteczność w walce ze skutkami smogu - napisali rajcy w swej interpelacji skierowanej do władz Bielska-Białej.

Tymczasem w ostatnich miesiącach sytuacja uległa zmianie. W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w bielskich przedszkolach usuwane są materiały pylące, takie jak dywany czy pluszowe zabawki. W związku z tym nie istnieje już zagrożenie, o którym mowa we wspomnianej ekspertyzie z Krakowa.

I ponownie zaapelowali do władz miasta o zakup urządzeń poprawiających stan powietrza.

W odpowiedzi Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej stwierdził, iż "można domniemywać, że w wyniku likwidacji wykładzin i zastąpieniu ich przez pokrycia piankowe oraz usunięcie "pluszaków" spadnie zapylenie wewnętrzne, ale nie zostanie zlikwidowane (pozostaje odzież, pościel, po pandemii wrócą "pluszaki").

- Dlatego w naszej opinii obecna sytuacja poprawia stan powietrza w salach przedszkolnych w zakresie pyłów endogennych, ale nie ma wpływu na poprawę słabej skuteczności działania oczyszczaczy pracujących na powietrzu zanieczyszczonym zarówno pyłem pochodzenia wewnętrznego jak i zewnętrznego - wyjaśnił wiceprezydent. - Niemniej stoimy na stanowisku, że każda poprawa powietrza jest pożądana, dlatego nadal będziemy zwiększać ilość stosowanych profesjonalnych odkurzaczy jak i będziemy rozpowszechniać zastosowanie oczyszczaczy powietrza w salach dydaktycznych, pomimo niewystarczającej skuteczności - stwierdził.

Jak dodał Ruśniak, dzięki udziałowi bielskich przedszkoli w regionalnym konkursie "Mogę! Zatrzymać smog- Przedszkolaku złap oddech" w latach 2020-2021, 16 z nich otrzyma łącznie 77 sztuk oczyszczaczy powietrza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj