Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 grudnia 2020
  • 22 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1763

Wyjątkowy obraz bielszczanki na licytacji dla fundacji prof. Religi

16 grudnia prof. Zbigniew Religa obchodziłby swoje 82. urodziny. Choć słynny kardiochirurg odszedł 11 lat temu, nieustannie działa założona z jego inicjatywy fundacja. To właśnie na jej wsparcie przeznaczony zostanie dochód z niezwykłej licytacji, o której opowiadała w programie Dzień dobry TVN Magdalena Kapela z Bielska-Białej, autorka jednego z wystawionych obrazów.

Wyjątkowy obraz bielszczanki na licytacji dla fundacji dra Religi
Wyjątkowy obraz bielszczanki na licytacji dla fundacji dra Religi · fot. Dzień dobry TVN


Magdalena Kapela pasjonowała się sztuką od najmłodszych lat. Zaszczepiła to w niej nauczycielka plastyki. Właśnie za jej sprawą Magda zdecydowała się na naukę w liceum plastycznym. Wówczas jedyną osobą, która w nią wierzyła, była mama. Potem przed artystką otworzył się świat sztuki oraz wrażliwości na piękno. Choć miała chwile zwątpienia i odeszła od pasji, gdy urodziła dziecko, po latach zawalczyła o siebie. Dziś nadal realizuje się poprzez sztukę i maluje obrazy w dużym formacie z historią o ludziach.

Z tego powodu namalowała portret Zbigniewa Religi. Obraz został wylicytowany, a pieniądze trafiły do fundacji profesora. Nabywca przekazał go uroczyście do kliniki - portret zawieszono w dawnym gabinecie słynnego kardiochirurga. 

Najnowsza praca Magdaleny Kapeli pt. "Sanitariuszka" także ma zostać zlicytowany na rzecz fundacji profesora Religii. Jest to obraz olejny malowany na płótnie. Jest reakcją na dzisiejszą sytuację i równocześnie nawiązuje do wojny - stąd twarz kobiety z lat 30. czy 40. ubiegłego wieku.

Wyjątkowy obraz bielszczanki na licytacji dla fundacji prof. Religi
Wyjątkowy obraz bielszczanki na licytacji dla fundacji prof. Religi · fot. Instagram / Magdalena Kapela


Plasujemy się bardzo mocno w strefie takiej międzywojennej - to, co teraz nas też jakby spotyka. Jesteśmy bardzo często w zamknięciu, ale też bardzo wiele nie możemy, tak jak podczas wojny, stąd też ta twarz. Jednocześnie nostalgiczna i taka patrząca w przyszłość z nadzieją, czyli ku dobru, ku lepszemu. Zbliżają się święta, więc też chcemy poczuć się lepiej bezpieczniej. No i  oczywiście aureola, która jest jednocześnie symbolem Unii Europejskiej oraz Supermana, stawiający ją troszeczkę w takiej amerykanistyce, ale też jako obywatelkę całego świata - tłumaczyła Magdalena Kapela w Dzień Dobry TVN.

Malarka zafascynowała się działalnością prof. Religii po obejrzeniu filmu pt. "Bogowie". Do tej pory widziała go już kilkanaście razy. Jest pod wielkim wrażeniem pracy lekarzy i pielęgniarek. Dlatego chce wesprzeć służbę zdrowia. Jak informuje Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, licytacja obrazu odbędzie się w przyszłym roku przy okazji uroczystości jubileuszu 30-lecia organizacji.

Rozmowa z Magdaleną Kapelą, oraz więcej informacji o licytacji i samym obrazie można znaleźć na stronie programu Dzień Dobry TVN tutaj.

mp / bielsko.info, źródło: Dzień Dobry TVN

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.