Wiadomości
- 21 grudnia 2020
- wyświetleń: 979
Rynek pierwotny a wtórny
Materiał partnera:
Jedną z pierwszych decyzji, jaką musi podjąć osoba poszukująca mieszkania, jest określenie, z jakiego rynku będzie ono pochodziło - pierwotnego czy wtórnego. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Warto się z nimi zapoznać, aby wybrać świadomie.
Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?
Na rynku pierwotnym oferowane są nowe, wcześniej nieużytkowane nieruchomości - zarówno domy, mieszkania, jak i lokale usługowe. Za realizację inwestycji najczęściej odpowiada deweloper (chociaż może to też być spółdzielnia), z którym nabywca mieszkania podpisuje umowę rezerwacyjną, umowę przedwstępną sprzedaży lub umowę deweloperską. Przykładowe inwestycje na różnych etapach realizacji można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę - w zależności od interesującej nas lokalizacji - zwrot np. deweloper Bielsko-Biała https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/s/bielsko-biala/.
Dla nieruchomości z rynku wtórnego charakterystyczne jest to, że pochodzą one z „drugiej ręki”, czyli były już użytkowane. Są one też bardziej zróżnicowane pod względem daty budowy - mieszkania wystawione na sprzedaż mogą mieścić się zarówno w urokliwych przedwojennych kamienicach, jak i na osiedlach wybudowanych w ostatnich latach. Zakup lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego z reguły oznacza konieczność podpisania umowy z osobą fizyczną, rzadziej z osobą prawną.
Czym wyróżniają się mieszkania z rynku pierwotnego?
Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, klient korzysta z rękojmi i gwarancji udzielanej przez inwestora. Nowe osiedla powstające m.in. w Bielsku-Białej wyróżniają się także przemyślaną koncepcją i estetyką. Do innych zalet mieszkań „z pierwszej ręki” należy zaliczyć:
[url=]możliwość aranżacji przestrzeni zgodnie z indywidualnymi potrzebami,
bezproblemowy dostęp do miejsca parkingowego czy terenu zielonego,
liczne udogodnienia, w tym rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo.[/url]
Jednym z największych minusów mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym jest brak dostępu do infrastruktury użytkowej. Z reguły przedszkole, szkoła czy ośrodek zdrowia w pobliżu nowego osiedla powstaną dopiero w kolejnych latach.
Nie wszystkie nieruchomości oferowane przez deweloperów są już wybudowane - czasem klient nabywa „dziurę w ziemi”. Jeżeli zakup dopiero powstającego mieszkania ma zostać sfinansowany z kredytu, nabywca musi liczyć się z czasochłonną procedurą jego przyznawania.
Lokalizacje i ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym
Atutem mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest ich atrakcyjna lokalizacja. Przykładowo osoby poszukujące mieszkań w Bielsku-Białej mogą wybierać wśród lokali położonych w ścisłym centrum miasta lub jego bliskiej okolicy. Dodatkowo kupiec:
- może obejrzeć nabywane mieszkanie i ocenić jego stan techniczny,
- ma pełen dostęp do infrastruktury użytkowej,
- może wprowadzić się od razu po zakupie - choć to zależy od stanu lokalu.
Mieszkania oferowane przez osoby fizyczne mogą być droższe od mieszkań od dewelopera, jeżeli są położone w ścisłym centrum miasta. Dodatkowe koszty mogą pojawić się, gdy nabywca zdecyduje się na remont - stan techniczny starszych budynków często pozostawia wiele do życzenia.
Chociaż zakup mieszkania z rynku wtórnego na kredyt jest mniej skomplikowany, to kupujący ponosi dodatkowy koszt w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Od wielu lat wynosi on 2 proc. wartości rynkowej nieruchomości.
Materiał przygotowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl