Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020
  • wyświetleń: 6287

Chcą przeprosić Lecha Wałęsę - kontrowersje wokół petycji

Część bielszczan chce, by miejscowa rada podjęła petycję ws. przeproszenia Lecha Wałęsy za to, że w mieście narodził się pomysł, by odebrać mu tytuł honorowego obywatela Bielska-Białej. Decyzję w tej sprawie rajcy podejmą najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

lech wałęsa
Lech Wałęsa · fot. Komitet Obrony Demokracji


Przypomnijmy, do bielskiego samorządu wpłynęła petycja w sprawie odebrania tytułu "Honorowy Obywatel Bielska-Białej" Lechowi Wałęsie. Pismo w tej sprawie złożyło Biuro Regionalne Okręgu Bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

- Dzisiejsza wiedza, pomimo opozycyjnej karty Lecha Wałęsy po 1980 roku, nie pozwala na niezaprzeczalne uznanie go za osobę, która powinna być uhonorowana tytułem "Honorowy Obywatel Bielska-Białej". W związku z powyższym wnosimy o odebranie Lechowi Wałęsie tego tytułu - czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącą Okręgu Bielskiego ZChR, radną Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji Monikę Sochę-Czyż.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Sprawa była omawiana podczas grudniowego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

- Troszkę zaskoczyła mnie ta petycja. Kiedy informacja o niej pojawiła się w mediach, dostałem parę telefonów od mieszkańców Bielska-Białej, którzy nie zgadzają się z tą petycją. Wręcz żądali żebyśmy podjęli inną petycję, aby Rada Miejska przeprosiła Lecha Wałęsę za to, że taki pomysł w ogóle narodził się w naszym mieście. Z takimi grupami też się trzeba liczyć - stwierdził radny Jerzy Bauer.

Póki co jednak "kontrpetycja" ws. honorowego obywatelstwa Lecha Wałęsy do bielskiego Ratusza nie wpłynęła. Z kolei decyzję ws. ewentualnego odebrania tego tytułu byłemu prezydentowi kraju radni podejmą prawdopodobnie w lutym 2021 roku.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.